Syria z bliska. "Trzy strony świata" z Damaszku

- Ludzie w Damaszku starają się żyć normalnie. O wojnie przypominają odgłosy artylerii, które dobiegają z dalekich rejonów i liczne posterunki wojskowe w mieście - relacjonuje Ernest Zozuń ze stolicy Syrii.

Syria z bliska. "Trzy strony świata" z Damaszku

Damaszek - miasto stara się żyć normalnie

Foto: Ernest Zozuń

Syria z bliska. "Trzy strony świata" z Damaszku (Trzy strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Pierwsze protesty w Syrii na fali arabskiej wiosny wybuchły w styczniu 2011 roku. Największa fala protestów przeciw rządzącej od 30 lat rodzinie Assadów miała miejsce w marcu. Władze zaczęły krwawo tłumić wystąpienia, do walki z niezadowolonymi wysłano armię. Z Syrii zaczęły płynąć informacje o setkach zabitych i rannych.

Społeczne wystąpienia z miesiąca na miesiąc zamieniają się w regularne powstanie. Zbuntowani oficerowie armii syryjskiej powołują Wolną Armię Syrii, która rozpoczyna regularne walki z reżimem. Liczba ofiar z miesiąca na miesiąc rośnie.

 

W ostatnich tygodniach reżim odniósł szereg sukcesów przejmując kontrolę nad większością terytorium kraju. - Ostatnie doniesienia mówią, że ponad dwuletni konflikt ma bilans tragiczny, bo zginęło w nim 93 tys. ludzi, rannych i poszkodowanych nikt nie jest w stanie policzyć - mówi Ernest Zozuń.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Amerykanie zapowiadają wysyłanie broni dla syryjskich rebeliantów, oskarżając przy tym syryjskie władze o używanie broni chemicznej. Jak na to reaguje Damaszek? Jakie jest stanowisko reżimu Baszar al-Assada? Zapraszamy do wysłuchania relacji Ernesta Zozunia, który był w obozie więziennym w stolicy Syrii, rozmawiał też z cywilami.

- Podczas pobytu w Damaszku spotkałem się też z przedstawicielami syryjskiego reżimu. Starali się oni przedstawić swój propagandowy obraz sytuacji w kraju. W naszej audycji wielokrotnie analizowaliśmy sytuację w Syrii, taka zatem analiza również jest godna uwagi, bo można się z nią nie zgadzać, ale wysłuchać było trzeba - mówi gospodarz "Trzech stron świata".

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(ed)

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.