Talenty Trójki wręczone! Zobacz wideo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Talenty Trójki wręczone! Zobacz wideo
Agnieszka Skrzypczak, Janusz Głowacki i Grzegorz ZaricznyFoto: Jacek Konecki

W kategorii Teatr wygrała Agnieszka Skrzypczak, w kategorii Film zwycięzcą został Grzegorz Zariczny, a najlepszy w kategorii Sztuki wizualne okazał się Krzysztof Maniak. Nagrodę specjalną – Diament Trójki – otrzymał Janusz Głowacki.

Posłuchaj

Talenty Trójki wręczone! Laureatami zostali…
+
Dodaj do playlisty
+

- To bardzo trudne, ale i niezwykle fascynujące zauważyć młodego artystę na progu jego kariery, a potem przyglądać się mu jak się rozwija. Bardzo się cieszę, że udało nam się stworzyć konkurs, który dzięki wielkiej intuicji jurorów wskazuje, odkrywa prawdziwe talenty – powiedziała na początku gali dyrektor Trójki, Magda Jethon.

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Talentach Trójki

W kategorii Teatr laureatem została Agnieszka Skrzypczak

- Talent Trójki za charyzmę sceniczną oraz niezwykłą różnorodność środków aktorskich, pozwalających mierzyć się z kolejnymi postaciami w sposób wiarygodny, warsztatowo nienaganny, przy jednoczesnej, bezwzględnej szczerości wobec siebie i wobec sztuki -  czytał uzasadnienie jury, jego przewodniczący Paweł Sztarbowski. Nagrodę wręczyła Magda Jethon.

W składzie jury znajdowali się: Paweł Sztarbowski (przewodniczący), Rafał Królikowski, Wojciech Malajkat, Ewelina Marciniak (laureatka Talentów Trójki 2012) i Barbara Marcinik (dziennikarka Trójki).

- Bardzo dziękuję, że zostałam zauważona, będę się starać o następne sukcesy i następne dobre sztuki. Bardzo dziękuję – mówiła wzruszona Agnieszka Skrzypczak.

Laureatka otrzymała czek na 10 tysięcy złotych.

Bezpośrednio po studiach Agnieszka Skrzypczak zadebiutowała w reżyserowanym przez Nikołaja Koladę monodramie "Marzenie Nataszy" w Teatrze Jaracza w Łodzi. - Jestem szczęśliwa z pracy, jaką podjął ze mną. Stawiał od początku na spotkanie z widzem - opowiada Agnieszka Skrzypczak. Aktorka przyznaje, że chce się uczyć, chłonie to, co do niej mówią, i na razie stawia na intuicję oraz warsztat, czekając na kolejne spotkania ze znakomitymi reżyserami.

Finalistami w tej kategorii byli także Mateusz Pakuła i Paweł Świątek

W kategorii Sztuki wizualne laureatem został Krzysztof Maniak

- W uznaniu "indywidualnej ścieżki twórczej z konsekwencją wydeptywanej w naturalnym krajobrazie i najbliższym otoczeniu domu oraz za odwagę bliskiego kontaktu ze sztuką poza jej oczywistymi, wielkomiejskimi skupiskami – uzasadniał decyzję jury, przewodniczący Łukasz Gorczyca, gratulując laureatowi. Nagrodę wręczyła Magda Jethon.

W składzie jury znajdowali się: Łukasz Gorczyca (przewodniczący), Sebastian Cichocki, Nicolas Grospierre, Stefan Kornack i (laureat Talentów Trójki 2012) i Agnieszka Obszańska (dziennikarka Trójki).

- Jestem bardzo zaskoczony, chciałbym podziękować uczelni, która mnie zgłosiła. Rodzinie i przyjaciołom, którzy mnie wspierali. Gratuluję wszystkim wyróżnionym – mówił Krzysztof Maniak.

Laureat otrzymał czek na 10 tysięcy złotych.

23-letni artysta studiował na Wydziale Grafiki ASP Kraków, a od roku akademickiego 2010/11 na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie. Zajmuje się filmem wideo, fotografiką, performancem i poezją. Tą ostatnią traktuje jednak jako przedłużenie kamery. - Gdy jej nie mam przy sobie, piszę. To krótkie formy zbliżone do haiku, notatki, szkice, które pomagają mi zrozumieć, co mnie otacza - opowiadał artysta w "Radiowym domu kultury" . Jak dodał inspiruje go także fotografika jako migawka pamięci, która pozostaje w naszej głowie i przywołuje pewne wspomnienia.

Ścieżki from krzysztof maniak on Vimeo

Finalistami w tej kategorii byli także Agata Wawryniuk i Dominik Ritszel .

W kategorii Film laureatem został Grzegorz Zariczny

- Za prostotę prostotę i głębię filmu dokumentalnego "Marysina polana", za "umiejętność wnikliwej i życzliwej obserwacji bohaterów" oraz "skromną i nastrojową opowieść dotykającą prawdy o człowieku - mówił Piotr Złotorowicz, prezentował uzasadnienie jury. Nagrodę wręczyła Magda Jethon

W składzie jury znajdowali się: Agata Kulesza (przewodnicząca), Michał Englert, Marcin Krzyształowicz, Piotr Złotorowicz (laureat Talentów Trójki 2012) i Ryszard Jaźwiński (dziennikarz Trójki).

- Dziękuję bardzo za nagrodę Trójce, szkole Wajdy, szkole w Katowicach. Od dzisiaj będę żył z ciepłym poczuciem, że mogę przyjść do Trójki każdego dnia, że mogę podzielić się z widzami moim kolejnym projektem. Bardzo ważne jest dla młodych twórców, mieć wsparcie z mediów, z Trójki; dzięki temu mają  poczucie, że są słuchani. Chętnie sam przyznałbym nagrodę Trójce –  mówił Grzegorz Zariczny.

Laureat otrzymał czek na 10 tysięcy złotych.

- Gdyby nie udało mi się zrealizować "Marysinej Polany", pewno nie robiłbym już filmów - mówił gość Ryszarda Jaźwińskiego w "Trójkowo, filmowo". Jak dodał jego wcześniejsze obrazy pełne były błędów. Działo się tak także dlatego, że poruszał w nich tematy, które nie były mu bliskie. Dopiero w "Marysinej Polanie" postał opowiedzieć o tym, co zna. - Chciałem znaleźć miejsce i ludzi, którzy pomogą mi o tym opowiedzieć. Takim miejscem okazała się bacówka i górale, ich doświadczenia życiowe. Moje dzieciństwo było bardzo podobnie, ważnym tematem była miłość. Obserwowałem ją u moich rodziców, dziadków u innych osób u nas na wsi – opowiadał Grzegorz Zariczny , reżyser nagrodzonego w Sundance "Gwizdka".

Finalistami w tej kategorii byli także Aleksandra Terpińska i Katarzyna Wilk

Kapituła Konkursu, składająca się z dziennikarzy Trójki, przyznała nagrodę specjalną – Diament Trójki dla twórcy z wybitnym talentem. Otrzymał ją prozaik, dramaturg i scenarzysta – Janusz Głowacki. – Za rozsławienie Polski w teatrach świata od Nowego Jorku, przez Moskwę, po Pekin; za prozę lepszą od prozy życia; za scenariusze filmowe, jakich dzisiaj brakuje; za mądre nawiązywanie do klasyki europejskiej; za zdrową dawkę goryczy, słodyczy i śmiechu - mówiła wręczając Diament Trójki dyrektor Magda Jethon.

- Bardzo dziękuję. Zwykle mówię, że głęboko gardzę wszystkimi nagrodami, których nie dostałem, a wysoko cenię wszystkie, które dostałem. Cieszę się, że otrzymuję nagrodę po Krystynie Jandzie. Jest taki zalew tandety i szmiry, a tu promuje się w końcu utalentowanych ludzi. Dzięki, dzięki - mówił Janusz Głowacki.

Statuetkę zaprojektowała młoda artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi – Magdalena Paszkiewicz. W zeszłym roku Diament był przyznany po raz pierwszy. Ortrzymała go Krystyna Janda.

/

Po gali laureaci Talentów Trójki i przedstawiciele jury gościli w "Klubie Trójki" .

Szczegóły dotyczące konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: www.polskieradio.pl/trojka/talenty

Konkurs Talenty Trójki , organizowany od 2010 roku organizowany przez Program 3 , stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy - studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr , Film i Sztuki wizualne .

Dotychczas laureatami zostali: reżyserzy teatralni Krzysztof Garbaczewski i Ewelina Marciniak, aktor Marcin Hycnar, reżyserzy filmowi Kuba Czekaj, Michał Marczak i Piotr Złotorowicz, malarka Małgorzata Szymankiewicz, dizajnerka Karina Marusińska oraz grafik, performer, artysta multimedialny Stefan Kornacki. W 2012 roku po raz pierwszy wręczona została także nagroda specjalna, Diament Trójki. Otrzymała go jedna z najznakomitszych polskich aktorek - Krystyna Janda .

gs

Polecane