"Z najwyższej półki": zapomniani Grecy i pierwszy taki festiwal!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Z najwyższej półki": zapomniani Grecy i pierwszy taki festiwal!
Foto: materiały promocyjne

W tym wydaniu sięgamy po nową książkę Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, przyglądamy się międzywojennej polskiej modzie, a także… zapraszamy na wielkie święto książki – Big Book Festival!

Posłuchaj

Zapomniani Grecy i Big Book Festival (Z najwyższej półki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

/

Nowa powieść Huberta Klimko-Dobrzanieckiego , 46-letniego dziś – i chyba wciąż zbyt mało znanego – pisarza, zabiera nas do Bielawy i na jedną z greckich wysp. Przypomina historię sprzed lat, kiedy to Polska stała się nowym domem dla uchodźców z Peloponezu, lewicowych (komunistycznych) partyzantów, przegnanych z ojczyzny przez monarchistów.

"Grecy umierają w domu" to opowieść o rodzinie, którą snuje bohater – pisarz po pięćdziesiątce. Wspomina wspaniałe chwile w domu w Bielawie, stara się zapisać życie swojego ukochanego charyzmatycznego ojca, którego wielbił, nazywał Posejdonem, z którym odbywał magiczne „wyprawy na cykady”. Ale wszystko spowite jest tajemnicą, pojawiają się niejasności, musi błądzić, snuć domysły. Pisze także o wspaniałej, pracowitej matce, będącej łącznikiem między marzeniami ojca a światem rzeczywistym… Próbuje opisać swoją rodzinną historię w Domu Literatury i Przekładu na jednej z greckich wysp. Spotyka tam, między innymi, Ersi… I, choć zapewne by nie chciał, poznaje odpowiedź na nurtujące go od lat pytanie – kim był ojciec?

Hubert Klimko-Dobrzaniecki będzie gościem "Z najwyższej półki" . Porozmawiamy o książce, o dawnych sąsiadach i o Grecji współczesnej, także mocno w powieści obecnej.

 

/

Zajrzymy także do szaf i szuflad mieszkańców przedwojennej Polski. Co i jak szyto, w co się ubierano? Jakie znaczenie miał strój? O czym pisały szanowane magazyny dla kobiet? Jakie porad udzielano? Odpowiedzi na te pytanie zawiera świetna książka prof. Anny Sieradzkiej "Moda w przedwojennej Polsce. Codzienna, sportowa, wieczorowa, ślubna, dziecięca, bielizna". O książce porozmawiamy z jej wydawcą, Dąbrówką Mirońską – a na profilu FB "Z najwyższej półki" można odnaleźć galerią ze zdjęciami z tej publikacji!

/

Wśród innych nowości – między innymi – nowe książki Zeruyi Shalev i Jeana Hatzfelda .

 

I będziemy – wspólnie z Pauliną Wilk – zapraszać!

 

Już w następny weekend w Warszawie wielkie święto książki . Z Trójkowym Znakiem Jakości rozpocznie się Big Book Festival .

Takiej imprezy w stolicy jeszcze nie było, ale – co bardzo ważne! – będą w niej mogły wziąć udział osoby z… całego świata! Wszystko dzięki dwóm "hangoutom" – internetowym spotkaniom z Åsa Larsson i Elif Şafak ! Opowiemy o nich i zaprosimy do wzięcia udziału.

Będą też informacje praktyczne.

Na przykład: kto odwiedzi festiwal? Znakomici pisarze, a wśród nich: Sławomir Mrożek , Dorota Masłowska , Beata Chomątowska , Szczepan Twardoch , Kazimierz Orłoś , Tomasz Łubieński , Filip Springer czy Łukasz Orbitowski .

 

A w sobotę, 22 czerwca, z Centrum Festiwalowego BBF przy Marszałkowskiej 9/15 w Warszawie specjalne wydanie "Radiowego Domu Kultury" !

Zapraszam w niedzielę po 21.05!

Michał Nogaś

ksiazki@polskieradio.pl

Przypominam, że profil FB "Z najwyższej półki" działa przez cały czas, zachęcam do zaglądania tam codziennie! :)

I jeszcze jeden komunikat – trzecie , dodatkowe (i wyjątkowe) wydanie "ZNP" w tym miesiącu odbędzie się 30 czerwca o 21:05. Połączymy wówczas siły z "Biurem Myśli Znalezionych" !

 

Lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP" - gratulujemy!

 

„Grecy umierają w domu”

Piotr Gabriel Skorupa, Gelsenkirchen, Niemcy

Anna Gładkowska, Będzin

Kamila Kopertowska,  Oława

Janusz Reisner, Żnin

Michał Zywar, Poznań

Magdalena Jander, Krzywiń

Radosław Tumiel, Sokółka

Marcin Chiliński, Działdowo

Jarosław Lindecki, Góra

Agnieszka Adamaszek, Bielsko-Biała

 

„Co nam zostało”

Zuzanna Orłowska, Katowice

Magdalena Szołucha, Kraków

Ewa Sadowska, Warszawa

 

„Ostatni wyścig”

Małgorzata Tkaczyk, Kraków

Agata Grygiencz, Supraśl

Hubert Bąk, Toruń

 

„Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon”

Marcin Wiśniewski, Żyrardów

Agata Oczkoś, Piła

Michał Glinka, Niemce

 

„Moda w przedwojennej Polsce”

Rafał Pawlik, Sosnowiec

Lidia Michalska- Cyganek, Sułoszowa

Bartosz Łokaj, Gowino

Karolina Gralec, Warszawa

Izabela Woźniaczyk, Warszawa

 

 

 

PS. Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki w ciągu tygodnia od zakończenia tego wydania programu. W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji!

Polecane