Talenty Trójki. Dominik Ritszel: kamera daje interesującą perspektywę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Talenty Trójki. Dominik Ritszel: kamera daje interesującą perspektywę
Dominik Ritszel podczas pracy nad jednym z projektów.Foto: archiwum Dominika Ritszela

Artysta tworzył rysunki i grafikę, zajmował się rzeźbą i malarstwem, zdecydował się jednak porzucić je dla video-artu. - Interesuje mnie, że film potrafi pokazywać na wiele sposobów każdy problem - mówi Dominik Ritszel finalista Talentów Trójki w kategorii "Sztuki wizualne".

Posłuchaj

Talenty Trójki. Dominik Ritszel: kamera daje interesującą perspektywę (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Artysta rozpoczął studia na uniwersytecie w Cieszynie, z którego przeniósł się na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na Grafikę Warsztatową, studiuje na V roku. Obrona dyplomu już coraz bliżej, bo 21 czerwca. Jak mówi ważne jest dla niego, że video-art jest sztuką dynamiczną, którą tworząc człowiek wciąż jest w ruchu, zupełnie ineczej niż przy malarstwie czy grafice.

Zapytany o najważniejsze dla siebie projekty wskazuje na projekt "See you all" powstały dwa lata temu. - Składa się na niego wiele scen przedstawiających ludzi, którzy są zupełnie sami. Te sytuacje były bardzo niepozorne, intymnie, bo ludzie sfilmowanie nie wiedzieli, że są podglądani. Powstałe wideo stało się bazą w którą ingerowałem coraz bardziej - mówi Dominik Ritszel .

/

Drugi ważny projekt to "Eine kleine werke" . - To zupełnie inny film. Był w całości aranżowany przeze mnie. Zaangażowanych w niego było mnóstwo ludzi. Byli oni anonimowi, ale zmniejszył się dystans i sytuacja stała się bardziej duszna - ocenia finalista Talentów Trójki.

Do niedzieli, 16 czerwca praca Dominika Risztela można zobaczyć na krakowskim Miesiącu Fotografii w sekcji Show-off.

Konkurs Talenty Trójki , organizowany przez Trójkę, stanowi realną pomoc dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody (w wysokości 10 000 zł) przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki wizualne.

W tej ostatniej kategorii do finału zakwalifikowano oprócz Krzysztofa Maniaka , także scenografkę i rysowniczkę Agatę Wawryniuk i Dominika Ritszela .

Tu znajdziesz więcej informacji o Talentach Trójki >>>

Sylwetki finalistów prezentujemy przez trzy kolejne weekendy (1 i 2 czerwca, 8 i 9 czerwca, 15 i 16 czerwca) w audycjach "Radiowy Dom Kultury" , "Magazyn Bardzo Kulturalny" i "Trójkowo, filmowo".
Rozstrzygnięcie konkursu i gala wręczenia nagród odbędą się 20 czerwca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Galę poprowadzą Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński . Podczas uroczystości wystąpi zespół UL/KR .
W tym roku po raz drugi wręczony zostanie także Diament Trójki – nagroda za całokształt. W tym roku otrzyma ją Janusz Głowacki .

Polecane