Kraftwerk - elektrownia, którą inspirował się Bowie i Depeche Mode

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kraftwerk - elektrownia, którą inspirował się Bowie i Depeche Mode
Występ grupy Kraftwerk w Duesseldorfie (styczeń 2013)Foto: Miroslav Bolek/Wikimedia Commons/CC

Nakładem wydawnictwa Rebis ukaże się pierwsza na polskim rynku biografia niemieckiej grupy Kraftwerk - "Kraftwerk. Publication".

Kraftwerk (niem. elektrownia) to niemiecki zespół grający muzykę elektroniczną. Powstał w 1970 roku. Założyli go Florian Schneider i Ralf Huetter. Grupa tworzyła bardzo awangardowe - zwłaszcza jak na standardy lat 70. i 80. - eksperymentalne kompozycje, dzięki którym uznawana jest za pioniera muzyki elektronicznej, a jej członkowie postrzegani są nie tylko jako "ojcowie chrzestni" tego gatunku, ale i większości nowoczesnych nurtów muzycznych.
W latach 70. muzyką Kraftwerk w dużej mierze inspirował się David Bowie, czemu dał wyraz na trzech płytach tworzących tzw. "trylogię berlińską" ("Low", "Heroes" i "Lodger"). Muzyka zespołu była też inspiracją dla szeregu twórców synth popu przełomu lat 70. i 80., takich jak Ultravox, The Human League, Gary Numan, Visage, Depeche Mode, Soft Cell czy Eurythmics, co w konsekwencji dało początek takim gatunkom jak techno, house, drum and bass i wszelkim formom muzyki industrialnej.
"(...) Rytmy i melodie tak absolutnie doskonałe w swej prostocie, że dostrzec w nich można wręcz idee, platońskie formy, których nie stworzył człowiek, lecz coś mniej omylnego, mniej ludzkiego, wręcz nadludzkiego. Kraftwerk w osobliwy sposób zdaje się egzystować wyłącznie w królestwie tego, co sztuczne, mechaniczne, cybernetyczne - w krainie cyborgów. (...) Produkt końcowy, dźwięk, który słyszymy, niezmiernie często zdaje się nie nosić żadnych znamion zaangażowania ludzkiego umysłu" - pisze w przedmowie autor, David Buckley.


Premiera książki "Kraftwerk. Publication" Davida Buckleya 18 czerwca 2013.
[mat. promocyjne, Wikipedia]

Polecane