Jerozolima w Krakowie - "7@nite. Synagogi nocą"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jerozolima w Krakowie - "7@nite. Synagogi nocą"
Synagoga Stara w KrakowieFoto: Jakub Hałun/Wikimedia Commons/CC

Tegoroczna edycja imprezy "7@nite. Synagogi nocą" skupia się na mieście, które można nazwać na 70 różnych sposobów. Jerozolimie.

Posłuchaj

7@nite w Krakowie (Teren Kultura/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W nocy z 8 na 9 czerwca będzie można zajrzeć do krakowskich synagog. - Jest ich siedem. Stąd nazwa wydarzenia: "7@nite". Pewnie niewielu krakowian kiedykolwiek zajrzało do którejś z nich. Zwykle raczej się koło nich przechodzi, niż wstępuje się do środka. Teraz jest okazja - mówi w audycji "Teren Kultura" Monika Elliott z fundacji Joint Distribution Committee Poland, organizującej 7@nite już po raz trzeci.

"7@nite. Synagogi nocą" to spotkanie z kulturą żydowską. Organizatorzy wydarzenia, korzystając z nowoczesnych form wyrazu i technologii oraz angażując młodych artystów, stworzyli program, który - zachowując poszanowanie dla tradycji - prezentuje teraźniejszość i przyszłość, dzisiejszą egzystencję społeczności żydowskiej Kazimierza i Krakowa. - Chcemy pokazać, że życie żydowskie w Polsce istnieje - podkreśla Elliott.
W tym roku "7@nite. Synagogi nocą" skupia się na Jerozolimie. - Chcemy pokazać to miasto inaczej, niż jest przedstawiane w przewodnikach turystycznych; będzie można je poczuć wszystkimi zmysłami - zapowiada Monika Elliott.
Każda z siedmiu krakowskich synagog ma swój własny program. Na przykład w synagodze Starej będzie można posłuchać wierszy o Jerozolimie w interpretacji znanych krakowskich ludzi kultury (m.in. Ewy Lipskiej i Grzegorza Turnaua) zmiksowanych z dźwiękami jerozolimskiej ulicy. W powietrzu zaś będzie unosił się typowy dla Jerozolimy zapach mirry.

Audycji "Teren Kultura", którą przygotowuje Agnieszka Obszańska, można słuchać od poniedziałku do czwartku o 19.50. Zapraszamy.

Polecane