Thom Yorke : maszyny zazwyczaj nie są seksowne...

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Thom Yorke : maszyny zazwyczaj nie są seksowne...
2 maja 2013 roku w siedzibie XL Recordings, LondynFoto: Jarek Jarosz

Najbliższe wydania Programu Alternatywnego należą do Thoma Yorke'a! Artysta będzie naszym gościem w związku z koncertem zespołu Atoms For Peace w Polsce. Rozmowa, którą przeprowadziłam 2 maja w Londynie zejdzie jednak na wiele innych tematów!

Thom Yorke mówiący o maszynach? Dokładnie tak! Rozmowa z Thomem odbyła się 2 maja w siedzibie wytwórni XL Recordings w Londynie (budynek wytwórni pomalowano na wzór okładki płyty "Amok" Atoms For Peace). Była możliwa dzięki wsparciu organizatorów Malta Festival 2013 , właśnie na tym festiwalu 20 lipca zobaczymy, po raz pierwszy w Polsce, zespół Atoms For Peace , który poza Thomem Yorkiem tworzą Nigel Gorich (producent płyt Radiohead), Flea (Red Hot Chili Peppers), Joey Waronker (Beck, REM) i Mauro Refosco (Forro in the Dark). Idiomem tegorocznej Malty jest człowiek - maszyna. Okazało się, że trafiamy nim w sedno tego co interesuje Thoma Yorke'a!

Mam wrażenie, że do tego spotkania przygotowywałam się przez ostatnie 18 lat, od momentu gdy usłyszałam płytę "The Bends" zespołu Radiohead . Jednak zawsze coś stało na przeszkodzie, zresztą zespół Radiohead nigdy nie przepadał za dziennikarzami i całą machiną promocyjną, co doskonale widać w filmie "Meeting people is easy". I nagle - ja "nielot" wsiadłam do latającej maszyny i stanęłam oko w oko z jednym z najważniejszych dla mnie artystów!

Posłuchaj pierwszej części rozmowy z Thomem Yorkiem >>>

A płyta "The Bends" idealnie wpisuje się w kontekst - podczas jej nagrywania zespół poznał Nigel'a Godricha, z którym w związał się na kolejne lata. To Nigel pomagał wybierać najdziksze maszyny świata, które wykorzystano potem po raz pierwszy podczas nagrań do genialnego albumu - "OK Computer". To Nigel towarzyszy Thomowi w jego poszukiwaniach i pracy poza Radiohead, układając i domykając (idące w tysiące) pomysły. Także w ramach Atoms For Peace. Znaczenie ma też okładka "The Bends". Od niej zaczęła się współpraca Radiohead, Thoma Yorke'a i Atoms For Peace ze Stanleyem Donwood'em (a rozmawiamy w budynku wytwórni, pomalowanym...).

Posłuchaj drugiej części rozmowy z Thomem Yorkiem >>>

Wywiadu z Thom'em Yorkiem posłuchamy w dwóch najbliższych wydaniach Programu Alternatywnego . Zanim to się stanie, mogę zdradzić, że wkroczył do salonu wytwórni punktualnie co do sekundy i od pierwszych chwil wiedziałam, że warto było czekać na to spotkanie! Mam nadzieję, że to samo można powiedzieć o naszej rozmowie!

Do usłyszenia w środę 12 czerwca i czwartek 13 czerwca po 19!

a na FB 24/7

Agnieszka Szydłowska

Polecane