Open'er Festival 2013: The National kolejną gwiazdą!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Open'er Festival 2013: The National kolejną gwiazdą!
Zespół The National Foto: mat.pras./ Open'er Festival

W "Programie alternatywnym" Mikołaj Ziółkowski przedstawił kolejne gwiazdy festiwalu. W Gdyni zagrają: Savages, Palma Violets, Please TheTrees, Hot Casandra, Fuka Lata, Pianohooligan, Plum, Ifi Ude i semantik punk.

Posłuchaj

Mikołaj Ziółkowski prezentuje kolejne gwiazdy Open'er Festival 2013 (Program alternatywny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Naprawdę wierzyliście, że Open’er 2013 mógłby obyć się bez The National ? Zaledwie kilka europejskich dat, w tym ta na naszym festiwalu, to powód do dumy i wielka radość, że zespół Matta Berningera powraca na główną scenę Open’era.

Okazja jest idealna, bo od kilku tygodni cieszymy się zupełnie nowym, szóstym studyjnym albumem Amerykanów. " Trouble Will Find Me” to kontynuacja "High Violet " w pełnym znaczeniu tego słowa, nie tylko chronologiczna , ale także muzyczna i tekstowa. Czy " Demons" nie brzmi jak druga część " Bloodbuzz Ohio”, a "I Need My Girl” nie zaczyna się tam, gdzie kończyło się nagranie " Sorrow ”? The National stoją u progu stadionów, stają się festiwalowymi headlinerami , ale nadal są tym zwykłym-niezwykłym zespołem, który potrafi w czasie koncertu, między smutnymi piosenkami, opowiadać zbereźne dowcipy i nawiązywać niepowtarzalny kontakt z publicznością. Czekaliśmy na nich tak samo jak Wy. The National na Open'erze!
 
  Dwa nowe, gorąco komentowane kwartety z Londynu, repreznatanci krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz kolejna grupa polskich artystów, to początek środowych ogłoszeń Open'era.
Wywiadów, informacji i zdjęć szukaj na naszej Open'erowej podstronie .

Żeński, postpunkowy kwartet Savages powstał na początku 2012, a swój debiutancki singiel "Flying To Berlin" wydał dokładnie rok temu. To wystarczyło, by dziewczyny zaczęły pojawiać się w blogosferze, a stąd już krótka droga do imprez w stylu nowojorskiego CMJ Maraton, wyznaczającego muzyczne trendy na kolejne miesiące. Savages nie zwlekały ani z podpisaniem kontraktu – dostały się pod skrzydła Matador Records, ani z nagraniem debiutanckiego albumu – "Silence Yourself" ukazało się na początku maja. Album z miejsca wskoczył na listę pretendentów do miana jednej z najlepszych płyt 2013 roku.

Palma Violets porównywani są do The Libertines , a sukces zawdzieczają akcji podobnej do tej, która wyniosła na szczyty popularności Arctic Monkeys . Internetowa popularność wyrosła na filmach z chaotycznych, ultra - energetycznych koncertów i w portalach społecznościowych . Tak zbudowany fan base to w obecnych czasach najcenniejsza rzecz. Oddolny sukces wsparły pierwszoligowe muzyczne media: Palma Violets znaleźli się na prestiżowej liście BBC Sound of 2013, a ich debiutancki singiel "Best Of Friends " został uznany przez tygodnik NME za najważniejszą piosenkę 2012 roku. W lutym kultowa wytwórnia Rough Trade wydała pierwszy album Palma Violets , zatytułowany "180".

Pianohooligan to najbardziej nieokiełznana dusza polskiej sceny jazzowej. Nagradzany na międzynarodowych festiwalach, których jest regularnym gościem. Piotr Orzechowski , bo tak naprawdę nazywa się Pianohooligan , eksperymentuje ze swoim wyglądem, ale przede wszystkim z twórczością. W ubiegłym roku ukazał się jego album " Experiment : Penderecki”, w którym Orzechowski zamieścił utwory inspirowane twórczością wybitnego polskiego kompozytora. Wydaniem albumu zajęła się Decca , najważniejsza wytwórnia w świecie klasyki i jazzu.

Plum dwa tygodnie temu zagrali niezwykle udany koncert na festiwalu Primavera Sound w Barcelonie. Na własne oczy widzieliśmy, jak z minuty na minutę zwiększał się tłum pod sceną, szybko zmieniając stan skupienia w stan totalnego tańca. Nic dziwnego, bo muzyka Plum , choć z nazwy określana jako noise-rock, kryje w sobie pokłady nieodkrytych melodii, które zostają w głowie na długo.

Fuka Lata , kolejny polski zespół, który w tym roku z sukcesem zaprezentował się na festiwalu Primavera w Barcelonie. Warszawski duet wykonuje psychodeliczny , syntezatorowy pop, który polubią wszyscy miłujący retro brzmienia. Jeśli, tak jak Daft Punk, zagustowaliście ostatnio w muzyce Giorgio Morodera , to powinniście obowiązkowo stawić się na koncercie FL.

Ifi jest producentką, autorką tekstów i wokalistką. Porusza się po wielu gatunkach muzycznych, od hipnotyzującego i mocnego transu po egzystencjalny minimalizm. Odważnie sięga po elektronikę, którą łączy z szeroką gamą instrumentów akustycznych. Śpiewa po angielsku, polsku i w ibo , subtelnie łącząc ludyczną śpiewność z ciężkimi brzmieniami d&b. Współpracuje z wieloma polskimi muzykami i producentami. Obecnie kończy prace nad debiutancką płytą.

Semantik punk to nowa nazwa zespołu znanego niegdyś jako Moja Adrenalina. Zmiana nazwy przyszła wraz z nowym, przełomowym dla składu albumem zatytułowanym " abcdefghijklmnoprstuwxyz ". Producentem płyty został Rick Robinson, ten sam, który siedział za konsoletą podczas powstawania legendarnych albumów Sepultury czy Slipknot , a trzy lata temu odświeżał brzmienie Klaxons . Album SP przynosi porcje awangardowej formy muzycznej i tekstowej, podanej pod niemalże piosenkową postacią. To 47 minut niczym nie skrępowanej ekspresji, bez wątpienia wyprzedzającej swój czas, choć na koncertach musicie bardzo na siebie uważać...

Please The Trees to gwiazda czeskiej alternatywy, która w mieście każdego koncertu sadzi nowe drzewo. Nagradzani w swoim rodzinnym kraju, porównywani do The National, regularnie koncertujący za granicą, wydali niedawno swój trzeci album "A Forest Affair ”. Płytę uznano za najlepsze i najdojrzalsze dzieło w ich karierze. Grają niezapomniane koncerty, a Wy, po udanej zabawie, nie zapomnijcie zaopiekować się posadzonym przez nich drzewem.

Hot Casandra - rumuński duet elektroniczny , z mocnym electropopowym brzmieniem. Aktualnie działają w Londynie i coraz śmielej poczynają sobie na europejskiej scenie, czego dowodem jest zaproszenie na festiwal Open’er. Inspirują się klasykami gatunku, ale także jego nowymi gwiazdami, jak Simian Mobile Disco czy Hurts .

Z wcześniejszych ogłoszeń wiemy już, że na najbliższej edycji Open’er Festival wystąpią takie gwiazdy, jak: Nick Cave and the Bad Seeds , Blur , Queens of the Stone Age , Kings of Leon i Arctic Monkeys , Animal Collective , Disclosure, Maria Peszek i Tame Impala, Kaliber 44, Vavamuffin , Oszibarack , a na finał Jonny Greenwood

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 3 - 6 lipca na lotnisku Gdynia-Kosakowo.

Przypominamy, że na Open'er Festival 2012 wystąpili tacy artyści, jak: Björk , Justice , The xx , The Ting Tings , Gogol Bordello , Krzysztof Penderecki z Greenwoodem , Jamie Woon , The Maccabees , Jasie Ware , New Order , Brygada Kryzys , czy Katarzyna Nosowska.

"Program Alternatywny " prowadziła Agnieszka Szydłowska. Zapraszamy do wysłuchania jej rozmowy z Mikołajem Ziółkowskim. Zachęcamy także do odwiedzenia strony audycji na Facebooku .

(Trójka/ opener .pl/materiały prasowe)

Polecane