Tipsy - marzenie każdego herbaciarza!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tipsy - marzenie każdego herbaciarza!
Foto: Anna Czapek i Piotr Mojżyszek

Gośćmi "Zagadkowego poranka" byli podróżnicy – Anna Czapek i Piotr Mojżyszek, którzy odkrywali przed Trójkowymi słuchaczami wszystkie tajemnice herbaty: czarnej, zielonej, białej i turkusowej…

Posłuchaj

Tipsy - marzeniem każdego herbaciarza! (Zagadkowy poranek/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

To jaki rodzaj herbaty otrzymamy zależy od tego, co zrobimy z liśćmi z krzewu Camellia sinensis po ich zerwaniu, nie bez znaczenia jest też jakie liście zerwiemy – wyjaśnia Piotr Mojżyszek.  Jak dodaje według legendy herbatę odkryto przez przypadek. Gdy do dzbanka cesarza chińskiego Shen Nung, żyjącego ponad 5 tys. lat temu wpadły tajemnicze liście, które nie tylko nadał naparowi piękny kolor, ale i wyjątkowo orzeźwiający smak.

– Marzeniem każdego herbaciarka są tipsy, czyli dwa najmłodsze listki z  krzewu. Dzięki nim napar herbaciany będzie wyjątkowo aromatyczny – opowiada Anna Czapek. Herbata jest tak drogocenna, że wciąż traktuje się  jako środek płatniczy.

Herbata to nie tylko napój. W wielu krajach z liści herbacianych robi się sałatki. Czy istnieje zupa herbaciana? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Zagadkowy poranek" Kasi Stoparczyk.

Na "Zagadkową Niedzielę" zapraszamy w niedziele od 7.00 do 9.00.

Polecane