"Ojczyzna jest najpierw ojcowizną"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Ojczyzna jest najpierw ojcowizną"
Godło PolskiFoto: Zygmunt Kamiński/wikipedia

- Żyło się Polską w jej wydaniu autentycznym, a więc obejmującym naszą historię i kulturę - wspomina swoje dzieciństwo i rodzinne historie prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Posłuchaj

"Ojczyzna jest najpierw ojcowizną" (Trójka na poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Prof. Piotr Jaroszyński przez wiele lat był uczniem, a następnie współpracownikiem o. Mieczysława A. Krąpca OP. Obecnie aktywnie działa na rzecz rozwoju kultury polskiej w ojczyźnie oraz licznych środowiskach polonijnych w świecie.

- Ojczyzna jest najpierw ojcowizną, a ojcowizna to jest ziemia, która należała od pokoleń do rodziny. Czym może być dla nas ojczyzna, jeśli nas pozbawiono ojcowizny, bo przecież  na tym polegały wywózki na Syberię - tłumaczy rozmówca Wojciecha Reszczyńskiego.

Gość "Trójki na poważnie" zaznacza, że dla Polaka, który jest świadomy swoich korzeni i który poprzez kulturę zanurza się w dzieje ojczyste - ojczyzna będzie zawsze rozdarta, dlatego że ojcowizna jest rozdarta, bo została nam wydarta.

- Żeby odzyskiwać tę ojczyznę musimy jeszcze bardziej sublimować tę tragedię, która ma miejsce - w postaci coraz głębszego i bardziej wiernego odczytywania naszych dziejów, kultury, tożsamości, tak żeby rekonstruować naszą wizję przyszłości - wyjaśnia prof. Jaroszyński.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Wojciecha Reszczyńskiego.

Polecane