Nasza tęsknota za PRL-em jest przesadzona?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nasza tęsknota za PRL-em jest przesadzona?
Objazdowy sklep rodem z PRL-u, który krążył po Trójmieście podczas Festiwalu Solidarności. Sopot, 14.08.2008Foto: Fot.: PAP/Adam Warżawa

- Jest atmosfera kryzysu i w tej atmosferze po prostu Polacy nie tyle tęskną za PRL-em, czy za Gierkiem, ile tęsknią za państwem - mówi prof. Radosław Markowski z Instytut Nauk Politycznych SWPS w Warszawie.

Posłuchaj

Czy tęsknimy za PRL-em? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W ostatnią Noc Muzeów w Warszawie Muzeum PRL-u odwiedziło aż kilka tysięcy osób. W całym kraju powstają nawiązujące do minionej epoki knajpy. Ten styl święci też triumfy wśród młodych artystów i projektantów.

Jak informuje najnowszy tygodnik "Wprost" z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie Akademii Leona Koźmińskiego wynikałoby, że tęsknimy za PRL-em. Tylko jedna trzecia rodaków (33,4 proc.) uważa, że wolny rynek jest lepszy niż socjalistyczna gospodarka planowa. Aż 85 proc. oczekuje, że rząd załatwi im pracę, 93 proc. chce, by rząd tworzył miejsca pracy, 61 proc. woli posadę w firmie państwowej niż prywatnej.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Zdaniem prof. Krzysztofa Zagórskiego, socjologa z Akademii Koźmińskiego, wielu z nas już nie pamięta sklepów zapełnionych octem i musztardą, a to z czym mamy do czynienia nie tyle jest tęsknotą za przeszłością, co chęcią opieki i pomocy.

- Te pragnienia zostały wzmocnione faktem, że w obecnym kryzysie mówiło się często, iż jedną z jego przyczyn była zbyt słaba kontrola państwa, szczególnie nad instytucjami finansowymi. To, że chcemy, żeby państwo kontrolowało ekscesy prywatnej gospodarki, wielkich firm, nie oznacza wcale, że chcemy powrotu do meblościanek, Frani, zamkniętych granic, cenzury i wsadzania ludzi do więzienia. Pogląd, iż tęsknimy za przeszłością jest mylny, przesadzony - przekonuje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN, zwraca uwagę, że młodzież jest zainteresowana i powstaniem styczniowym i bitwą pod Grunwaldem i PRL-em. - Tym bardziej, że on jest dużo bliższy. To okres, który przeżyli ich rodzice, dziadkowie - wyjaśnia ekspert.

Gość Trójki przypomina światowy sukces stworzonej przez IPN gry planszowej "Kolejka", o której telewizja japońska nakręciła specjalny reportaż. - Ona fascynuje, dlatego że to jest taka lekcja historii w pudełku. To nie jest gra, która polega na sentymencie do czasów minionych lat 80., to gra, która pozwala na kilkadziesiąt minut przenieść się w tamte czasy - opowiada dr Zawistowski.

Czy tęsknimy za PRL-em? W audycji wypowiadali się także: Dariusz Joński, rzecznik klubu SLD, Rafał Patla z Adventure Warsaw, współtwórca Muzeum PRL, Kamil Sipowicz - historyk filozofii, dziennikarz i poeta oraz Słuchacze.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Zachęcamy także do przeczytania artykułu Marcina Dzierżanowskiego "PRL- mania Story" w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" (22/2013 (1579)).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Polecane