Muzea za darmo? Zwiedzający nie muszą się skusić jak będzie nudno!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzea za darmo? Zwiedzający nie muszą się skusić jak będzie nudno!
Zwiedzający Muzeum Narodowe oglądają "Bitwę pod Grunwaldem" Jana Matejki, w trakcie Nocy MuzeówFoto: PAP/Jacek Turczyk

Władze miejskie Wrocławia zdecydowały, że od 2014 roku za wstęp na stałe wystawy muzeów miejskich nie trzeba będzie płacić. Czy to jedyny sposób na przyciągnięcie zwiedzających?

Posłuchaj

Muzea za darmo? Zwiedzający nie muszą się skusić jak będzie nudno! (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Chcemy umożliwić mieszkańcom miasta i gościom bezpłatny dostęp do muzeów - mówi Małgorzata Kamińska z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i dodaje, że podczas Nocy Muzeów władze Wrocławia zauważyły, że około 150 tysięcy mieszkańców miasta odwiedziło miejskie muzea, i właśnie tak duże zainteresowanie pomogło władzom miasta w podjęciu decyzji o wolnym wstępie na wystawy.

Zdaniem Mateusza Labudy z Muzeum Narodowego w Warszawie, bezpłatny dostęp do ekspozycji muzealnych na pewno miałby wpływ na liczbę zwiedzających. - Jest to jednak możliwe tylko w przypadku wystaw stałych - podkreśla Mateusz Labuda. - Wystawy czasowe, które często są sprowadzane z zagranicy, są bardzo kosztowne i muszą się finansować - wyjaśnia.

Przykład odnoszącego sukcesy i stale zapełnionego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, do którego codziennie, mimo opłat, przychodzi mnóstwo ludzi, jest dowodem na to, że ciekawa ekspozycja, nawet gdy trzeba za nią zapłacić i tak przyciągnie zwiedzających. - Ważniejszy jest sposób przedstawiania treści, a nie to czy muzeum jest odpłatne czy nie - uważa Bartosz Milczarczyk, rzecznik warszawskiego Ratusza.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Izabeli Woźniak.
Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między godziną 6.00 a 9.00.

Polecane