Damentko: warto rozwijać ruch olimpiad specjalnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Damentko: warto rozwijać ruch olimpiad specjalnych
Zimowe igrzyska olimpiad specjalnych w PyeongchangFoto: PAP/EPA/YONHAP

- Ten ruch to najcudowniejsza rzecz, jaka mnie spotkała w życiu. Wykonuję swoją pracę, ponieważ nie widzę się w żadnej innej, która by mi dawała tak dużą satysfakcję - mówi dr Mariusz Damentko, dyrektor sportowy Olimpiad Specjalnych na Europę i Eurazję.

Posłuchaj

Inicjator Special Olympics w Polsce u nas! (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mariusz Damentko studiował na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień magistra oraz doktora. W 1985 roku pracując jako asystent w AWF wraz z niewielką grupą wolontariuszy zainicjował powstanie w Polsce Special Olympics, czyli olimpiad specjalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zorganizował blisko 90 różnych szkoleń sportowych, konferencji oraz projektów edukacyjnych w rejonie Europy i Euroazji.

Jego działalność przyczyniła się także do zmiany postrzegania przez społeczeństwo osób z niepełnosprawnością intelektualną. - Widać z perspektywy 30 lat jak zmieniło się nasze społeczeństwo, już nie budzi sensacji widok osoby z zespołem Downa w tramwaju, chociaż w dalszym ciągu nie zawsze jest to miłe przeżycie dla rodziców, ale jest to już diametralnie inna sytuacja niż w latach 80. - przekonuje Mariusz Damentko.

- Karolina urodziła się o 3 miesiące za szybko i tak się złożyło, że przez pierwsze wiele miesięcy było duże ryzyko, że będziemy mieli do czynienia z dużym problemem, prawdopodobnie z niepełnosprawnością intelektualną - wspomina rozmówca Michała Olszańskiego. W tym samym czasie musiał podjąć temat pracy doktorskiej jako asystent na AWF-ie. Uznał, że warto zająć się właśnie tą problematyką, zainteresować się jak motorycznie rozwijają się dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową. I od tego wszystko się zaczęło.

- Nasze obawy często są na wyrost, często biorą się z niewiedzy, z braku informacji jak się ci ludzie zachowują, jak my się możemy wobec nich zachowywać, to stąd wynika nasza niechęć i zupełnie niepotrzebne obawy - podkreśla gość "Godziny prawdy".

Olimpiady specjalne to nie tylko zawody sportowe, ale także całoroczny cykl treningów. Od 2000 roku Mariusz Damentko pracuje jako dyrektor sportowy SO na Europę. Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, którego prezesem jest Katarzyna Frank-Niemczycka, zrzesza ponad 17 tys. sportowców niepełnosprawnych intelektualnie i organizuje corocznie ponad 200 imprez regionalnych i ogólnopolskich.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek w samo południe. Zapraszamy!

Polecane