Pirackie programy mogą uszkodzić komputer
Według danych organizacji BSA ponad połowa programów na polskich komputerach pochodzi z nieznanych źródeł. To nie tylko zagrożenie karą, ale też groźba uszkodzenia sprzętu czy utraty danych – alarmują eksperci.
Foto: Glow Images/East News
Specjalista ds. własności intelektualnej z firmy Microsoft Polska Krzysztof Janiszewski podkreśla, że ogromny odsetek oprogramowania z nielegalnych witryn, jest skażone różnymi złośliwymi aplikacjami i wirusami.
– Grożą nam więc nie tylko konsekwencje prawne, ale utrata danych i to nawet takich, jak numer konta, czy utrata prywatności w sieci. Te programu mogą szkodzić naszym komputerom – alarmuje Krzysztof Janiszewski.
Problem jest jednak złożony, bo różne kraje różnie definiują piractwo. Takie same są za to ostrzeżenia producentów oprogramowania o tym, że wersje pirackie są gorszej jakości i mogą zaburzać stabilność systemu komputerowego.
Największymi grzesznikami, jeśli chodzi o nielegalne oprogramowanie, są mieszkańcy Bangladeszu, Wenezueli i Pakistanu. Ja sprawa wygląda w Polsce sprawdzał Marcin Pośpiech. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego dźwięku.