Marek Kondrat: tłumaczenia Barańczaka to mistrzostwo świata!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marek Kondrat: tłumaczenia Barańczaka to mistrzostwo świata!
Marek KondratFoto: PR/Wojciech Kusiński

- Najwyższym taktem i ukłonem wobec poety jest nie interpretować jego poezji - mówi Marek Kondrat. Podczas Targów Książki w Warszawie, 16 maja, ukaże się płyta z wybranymi przez aktora 46 spośród 154 "Sonetów" Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka.

Posłuchaj

Marek Kondrat: tłumaczenia Barańczaka to mistrzostwo świata! (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Barańczak jest absolutnym bohaterem tego zdarzenia, bowiem takiego tłumaczenia Szekspira nie pamiętam, zwłaszcza "Sonetów". To mistrzostwo świata! - podkreśla Marek Kondrat i wyjaśnia, że choć oczywiście wiemy, iż mamy do czynienia z twórczością Szekspira, to doskonałe tłumaczenia Barańczaka pokazują zwłaszcza jego wielki talent.

- Przełożyć Szekspira na polski jest trudnością kolosalną. Mówię to z doświadczenia, bo niejednokrotnie łamałem sobie język, grając Szekspira - mówi gość audycji "Magazyn Bardzo Kulturalny" .

Marek Kondrat wytłumaczył, jak wybrał sonety. Dla aktora kluczem był gatunek - "klasyczna liryka miłosna”. - Wybierałem te utwory, które ewidentnie autor kieruje do kobiety - mówi Marek Kondrat. Gość Trójki podkreśla, że kiedy przestał poezję traktować zawodowo, zaczął zwracać uwagę na to, że fundamentalny jest autor. I to zarówno autor oryginału, jak i autor tłumaczenia.

A jak aktor wspomina prace nad sztukami Szekspira z Gustawem Holoubkiem? Do wysłuchania audycji zapraszają Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz.

"Magazyn Bardzo Kulturalny" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 19.00.


Polecane