Irena Sendlerowa: nikt jeszcze nie napisał prawdy o tragedii żydowskich matek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Irena Sendlerowa: nikt jeszcze nie napisał prawdy o tragedii żydowskich matek
Irena Sendlerowa odbiera Order Uśmiechu. Odznaczenie wręczono jej w Domu Geriatryczno-Rehabilitacyjnym Ojców Bonifratrów, Warszawa, 11.04.2007 Foto: Fot.: PAP/Radek Pietruszka

- Ona mówiła, że żydowskie matki, które oddawały swoje dzieci, wykazały się wielkim bohaterstwem - wspominała, ocalona przez Irenę Sendlerową, Elżbieta Ficowska. Irena Sendlerowa zmarła 5 lat temu.

Posłuchaj

Irena Sendlerowa: nikt jeszcze nie napisał prawdy o tragedii żydowskich matek (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Irena Sendlerowa i jej współpracownicy uratowali około 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Elżbieta Ficowska była jednym z nich. - Moja pierwsza matka zginęła, gdy miała 24 lata. Ja, w wieku 6 miesięcy, zostałam wywieziona z getta w wozie, który transportował cegły. Przypuszczam, że zostałam uśpiona luminalem - opowiadała w "Klubie Trójki". Późniejsza przyjaciółka Ireny Sendlerowej podkreślała, że miała dużo szczęścia w tym wielkim nieszczęściu, ponieważ była zbyt mała, by cokolwiek zapamiętać. - Nie miałam tej strasznej traumy, którą mają ludzie starsi ode mnie - mówiła Dariuszowi Buglaskiemu.
W "Klubie Trójki” mogliśmy wysłuchać fragmentu reportażu Ewy Michałowskiej "W imię Ojca”, w którym Irena Sendlerowa mówiła, że niewystarczająco dużo uwagi poświęca się tragedii żydowskich matek. - Bardzo dużo matek widząc, co się dzieje, decydowało się dziecko oddać. To dziecko przygotowywano tygodniami, mówiąc: "ty nie jesteś Icek, ty jesteś Jacek, a ja nie jestem Twoją mamusią; ty dopiero pójdziesz do swojej mamusi” - wspominała.

''

/

8 maja w księgarniach ukaże się książka "Życie w słoiku. Ocalenie Ireny Sendler". To zdumiewająca opowieść o amerykańskich nastolatkach, której początkiem jest odszukanie Ireny Sendlerowej, a wspaniałym dramatycznym finałem - "ocalenie ocalającej” przez przypomnienie światu o jej odwadze, nadziei i determinacji. Autor książki, Jack Mayer był gościem "Klubu Trójki”.
Zobacz serwis II wojna światowa >>>
Rozmówca Dariusza Bugalskiego powiedział, że o bohaterstwie Ireny Sendlerowej dowiedział się dopiero w 2001 roku. - Dostałem kalendarz z Muzeum Holocaustu i znalazłem tam zdjęcie Ireny Sendlerowej oraz informację, że uratowała 2 500 żydowskich dzieci. Zastanawiałem się, jak to możliwe, że o niej nie słyszałem. Wszyscy znają przecież Oscara Schindlera - opowiadał.
12 maja 2013 roku mija 5 lat od śmierci Ireny Sendlerowej.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Polecane