Bohaterka piosenki "Nie płacz Ewka": przez myśl mi nie przeszło, że to o mnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bohaterka piosenki "Nie płacz Ewka": przez myśl mi nie przeszło, że to o mnie
Zbigniew Hołdys w TrójceFoto: Dariusz Kawka

– To najpiękniejsza rzecz, jaka przytrafiła mi się w życiu – mówi bohaterka piosenki "Nie płacz Ewka” o związku ze Zbigniewem Hołdysem.

Posłuchaj

"Piosenka dla Ewki" - reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko z PR Gdańsk (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ewa Kondratowicz - autorka książek o kobietach "Solidarności" - w latach 70. była dziewczyną Zbigniewa Hołdysa. To właśnie ona jest Ewką ze słynnej piosenki Perfectu "Nie płacz Ewka".
Zbigniew Hołdys poznał Ewę Kondratowicz przez Bogdana Olewicza, który był nauczycielem angielskiego w jej liceum.  – Pewnego dnia pojawił się na lekcji i zaczął nam grać swoje utwory – wspomina bohaterka reportażu. Po paru dniach zadzwonił do licealistki i zaprosił ją na pierwszą randkę do warszawskich Łazienek.

Reportaż w Trójce - słuchaj, kiedy chcesz >>>
– To była miłość od pierwszego wejrzenia, od razu wiedziałam że to będzie mój chłopak – mówi bohaterka piosenki "Nie płacz Ewka”. – Przestałam się uczyć, chodziliśmy do Medyka, piliśmy piwo albo siedzieliśmy u niego w domu, gdy nie było jego rodziców – wspomina.
Ewa Kondratowicz mówi, że muzyk dwukrotnie jej się oświadczał, ale ze ślubem postanowili poczekać, aż ona ukończy studia. Niestety nigdy do niego nie doszło. Problemy muzyka z alkoholem spowodowały, że postanowiła się z nim rozstać.
– Zawsze wydawało mi się, że był moją drugą połówką – mówi bohaterka reportażu.

Pierwsza płyta zespołu Perfect ukazała się na rynku w pamiętnym 1981 - roku niepokojów społecznych i rosnącej świadomości nieuchronnych zmian.

Gdyby nie Izabela Trojanowska, nie byłoby pierwszej płyty Perfectu >>>

Album "Perfect" był protestem przeciwko ówczesnej rzeczywistości i stanowił głos pokolenia. Na krążku, wśród wielu kultowych dziś przebojów, znalazła się także piosenka "Nie płacz Ewka".

Markowski: trafiłem do Perfectu, bo Hołdys nie chciał kobiety >>>

Reedycja albumu "Perfect" ukazała się 25 marca 2013 roku.

Zbigniew Hołdys o kultowym albumie "Perfect"

Zapraszamy do wysłuchania reportaż "Piosenka dla Ewki" Hanny Wilczyńskiej-Toczko (PR Gdańsk).

Polecane