Barbara Włodarczyk wyjaśnia, dlaczego "Nie ma jednej Rosji"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barbara Włodarczyk wyjaśnia, dlaczego "Nie ma jednej Rosji"
Żołnierze rosyjscy na Placu Czerwonym w Moskwie przygotowują się do Parady Zwycięstwa, która odbędzie się 9 maja, 3.05.2013Foto: Fot.: EPA/MAXIM SHIPENKOV Dostawca: PAP/EPA.

- W Moskwie żyje 17 mln ludzi, to jest oddzielne państwo w państwie. Pomiędzy stolicą a na przykład Bajkałem panuje tak wielka przepaść, że aż trudno uwierzyć, że to jest jedno państwo - opowiada Barbara Włodarczyk, autorka książki "Nie ma jednej Rosji".

Posłuchaj

Rozmowa z Barbarą Włodarczyk, autorką książki "Nie ma jednej Rosji" (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

/

Barbara Włodarczyk to wieloletnia korespondentka Telewizji Polskiej w Rosji, autorka cyklu "Szerokie tory" i książki "Nie ma jednej Rosji", która 9 maja ukaże się z Trójkowym Znakiem Jakości.

Rozmówczyni Ernesta Zozunia podkreśla, że Rosja jest największym terytorialnie krajem świata i różnice pomiędzy jej obszarami są ogromne. Na potwierdzenie tej tezy przytacza swoją rozmowę z leśniczym w tajdze nad Bajkałem.

- Niby stróż przyrody, a jak się okazało jeden z większych kłusowników, który poluje na sobole, choć są pod ochroną. Za jedną skórę Rosjanie płacą mu 1000 rubli, czyli 100 złotych. A ja w Moskwie na targach milionerów widziałam sobolowe futro za pół miliona dolarów! Kiedy mu o tym powiedziałam, to złapał się za głowę i powiedział: "Barbara, u nas we wsi zimą co druga baba w takim futrze chodzi" - wspomina gość "Raportu o stanie świata".

Barbara Włodarczyk mówi, że badania pokazują, że znaczna część Rosjan z nostalgią wspomina czasy Związku Radzieckiego. - Ale z drugiej strony na pytanie: czy chciałbyś żyć w czasach ZSRR?, już zdecydowanie mniej ludzi odpowiada pozytywnie - opowiada autorka książki "Nie ma jednej Rosji".

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

W audycji mówiliśmy także o:

prawdopodobnym użyciu broni chemicznej w Syrii ;

-  Ukrainie i byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko;

-  tym, co zmieniło się od śmierci Osamy bin Ladena;

- europejskich monarchach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Raport o stanie świata", którą przygotował i prowadził Ernest Zozuń.
"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę w samo południe. Zapraszamy!

Polecane