Facebook i Twitter mogą zrobić wszystko z naszymi danymi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Facebook i Twitter mogą zrobić wszystko z naszymi danymi
Foto: Glow Images/East News

W Perudżi zakończył się Międzynarodowy Festiwal Dziennikarstwa. Specjaliści debatowali m.in. o zagrożeniach jakie niesie ze sobą brak kontroli nad danymi gromadzonymi przez państwa i korporacje.

Posłuchaj

Bardzo Ważny Problem Europejski o bezpieczeństwie danych w Internecie
+
Dodaj do playlisty
+

Dane cyfrowe to rosnąca i jeszcze nie oszacowana gałąź gospodarki. – Dane to nowa ropa naftowa. Stały się one surowcem strategicznym, elementem wielkiej polityki i planowania strategicznego – mówi Adrea Caselli socjolog Internetu i wykładowca Politechniki w Paryżu.  

Dane tak jak usługi i przemysł stały się istotną częścią gospodarki wszystko wskazuje na to, że zaczynają być  także istotnym czynnikiem jej wzrostu. Eksperci ostrzegają jednak, że nasze dane gromadzą korporacje transnarodowe. To ogromne zagrożenie, z którym powinni zmierzyć się nie tylko naukowcy, ale także społeczeństwo obywatelskie. - Sposób przechowywania i udostępniania danych stał się punktem zapalnym w stosunkach między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Kto zarządza danymi użytkowników w istocie rządzi światem. Nie wiemy co robią z informacjami o nas administratorzy Facebooka i Twittera – ostrzega jedna z uczestniczek festiwalu.

Patronem medialnym festiwalu była sieć Euranet Plus.

W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również przegląd prasy europejskiej przygotowany przez Pawła Sołtysa oraz korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli.

Polecane