Ogród Ziemski - TO-EN

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ogród Ziemski - TO-EN
Foto: www.wspieramkulture.pl

Opener 2013 - projekt Sztuka, festiwal filmów dokumentalnych PLANETE+ DOC, taniec butoh, wystawa Little Warsaw i Wspieram Kulturę. To plan na dziś!

Zaczniemy tradycyjnie od tego co da się opowiedzieć w telefonicznym skrócie! Agnieszka Obszańska dzwoni do Gdańska, Duszników - Zdroju i do Galerii Barak w Czarnej (Bieszczady).

Naszym pierwszym gościem będzie Weronika Adamowska - w związku z nadchodzącym 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. To festiwal filmów dokumentalnych, który odbędzie się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon. Po raz drugi festiwal PLANETE+ DOC będzie miał równoległą odsłonę. Od 12 do 19 maja we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF), pokazanych zostanie około 50 filmów. Projekcjom w obu miastach będą towarzyszyć m.in.: debaty, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, warsztaty, wykłady mistrzowskie i konferencje. Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (17-19 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce. My porozmawiamy dzisiaj o muzycznej stronie festiwalu a 11 maja Radiowy Dom Kultury przeniesie się do Kinoteki!
Opowiemy także o nowym spektaklu tańca butoh (nowoczesna odmiana tańca, powstała w Japonii w latach 50 XX wieku), który przygotowała TO-EN. W latach 2005-2009 uczyła się w Szwecji u choreografki i artystki butoh SU-EN, dyrektora artystycznego SU-EN Butoh Company. W tym czasie TO-EN brała udział w licznych przedstawieniach, projektach (improwizacjach, realizacjach filmowych, sztukach performance, warsztatach), festiwalach, prezentowanych na czołowych scenach Szwecji. W 2009 r., w Sztokholmie odbyła się solowa premiera TO-EN pt. WHITE – biały w reżyserii SU-EN. Spektakl powstał przy wsparciu grupy SU-EN Butoh Company. Premiera była jednoczesnym momentem narodzin TO-EN Butoh Company. Obecnie artystka pracuje w Polsce. Działalność TO-EN obejmuje m.in. spektakle, multidyscyplinarne projekty, akcje site-specific, improwizacje, warsztaty, wykłady.
Odwiedzimy warszawską BWA aby przedstawić wystawę węgierskich artystów zatytułowaną "Enter". Wychowani na Węgrzech w czasach komunizmu András Gálik (ur. 1970) i Bálint Havas (ur. 1971) od lat 90. tworzą jako kolektyw. Po powrocie z wyprawy do Warszawy w 1996 roku artyści byli pod takim wrażeniem historii miasta, że postanowili działać pod nazwą Little Warsaw. W swojej pierwszej realizacji sygnowanej Little Warsaw wykorzystali wizerunek Pałacu Kultury i Nauki jako symbolicznego centrum utopijnej idei.

Odwiedzi nas także Mikołaj Ziółkowski, który ma dla nas nowe informacje związane z projektem Sztuka na festiwalu Open'er 2013. Znamy już część programu teatralnego, czekamy na sztuki wizualne i inne niespodzianki :)

Staramy się regularnie zaglądać na stronę portalu Wspieram Kulturę. Także dlatego, że daje nam rozeznanie jakie pomysły kiełkują, co interesuje ludzi działających w obszarze sztuki. Dzisiaj chcemy zwrócić uwagę na wystawę Na Przykład. Nowy dom polski.

Jesteśmy na FB 24/7

do usłyszenia 27 kwietnia po 13.05!

Agnieszka Obszańska & Agnieszka Szydłowska & Jan Niebudek

Polecane