Tajemnice leczenia w PRL-u

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice leczenia w PRL-u
Epidemia ospy. Ponad 200 tys. osób zostało zaszczepionych przeciw ospie we Wrocławiu. Szczepienia przeprowadzane są we wszystkich przychodniach tego miasta w lipcu 1963 roku.Foto: PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

W PRL-u nowotwory to był margines, największą bolączką była gruźlica. - W latach 40. na gruźlicę zapadało od 150 tys. do 200 tys., dopiero u schyłku PRL statystyki mówiły o 16 tys. nowych chorych rocznie – opowiadał prof. Antoni Dudek.

Posłuchaj

Wszystkie sekrety służby zdrowia w PRL (Trójkowy wehikuł czasu)
+
Dodaj do playlisty
+

Kolejną bolączką służby zdrowia były choroby weneryczne, one tak samo jak gruźlica były spadkiem po wojnie i demoralizacji tamtego czasu. W latach 60. wybuchła epidemia chorób krążenia, wówczas także coraz poważniejszym problemem stawały się choroby nowotworowe. Jeszcze w latach 40. stanowiły one margines.

O służbie zdrowia w PRL słuchaj także w serwisie Radia Wolności

W audycji zaprezentowano także wywiad z ministrem zdrowia Jerzym Sztachelskim, który opowiadał o problemach otoczenia opieką medyczną rolników i ich rodzin. W miastach mieszkało i pracowało 93 procent lekarzy, pozostałe 7 procent byli to lekarze mający pod opieką ludność wsi, czyli połowę społeczeństwa.

Jerzy Sztachelski był związany z ruchem komunistycznym jeszcze przed wojną, później został lekarzem w Armii Czerwonej. Był ministrem zdrowia za Bolesław Bieruta i Władysław Gomułki. Z małą przerwą kiedy to był odpowiedzialny za kontakty z Kościołem.  – We wrzesień 1959 roku gdy nastąpiła likwidacja kaplicy w sanatorium w Otwocku, co wywołało protesty pacjentów. Przyjechała milicja i gruźlików potraktowano gazem łzawiącym  – mówił prof. Dudek, wkrótce jednak Sztachelski znów został ministrem zdrowia, uznano bowiem go za zbyt miękkiego w stosunku do Kościoła.

W „zdrowotnym” Wehikule nadaliśmy następujące piosenki (z gwiazdką – po raz pierwszy w naszej audycji):

1.       Michaj Burano (& Czerwono-Czarni): Madame Madame (1963) 3’04”

2.       * Czesław Niemen: Pod papugami (1963) 1’58”

3.       *Kawalerowie: Uderzaj w mig (1965) 2’07”

4.       * Blackout: Nie przechodź obok mnie (1967) 3’11”

5.       * Respekt: Daleko przed siebie (1970) 2’28”

6.       * Maryla Rodowicz: My Sweet Lord (1972) 3’41”

Do usłyszenia za tydzień! – AO & JS

Polecane