Jacek Kleyff: fascynuje mnie niepewność, co jest po życiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Kleyff: fascynuje mnie niepewność, co jest po życiu
Kraków, 22.10.05. Jacek Kleyff śpiewa w czasie koncertu "Mistrzostwa Świata w Lotach Bellonowych", który odbył się 21października 2005, w ramach 41 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Szerzy się straszne "pewniactwo". Wszyscy coś wiedzą. Człowiek homocentryczny nie przyjmuje do wiadomości, że nie wszystko możemy wiedzieć - podkreśla gość Michała Olszańskiego.

Posłuchaj

Jacek Kleyff: fascynuje mnie niepewność, co jest po życiu (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mówiąc o sprawach duchowych Jacek Kleyff deklaruje, że nie ma umiejętności bycia w żadnej instytucji dla metafizyki. Ważny jest dla niego wskazanie z tzw. zakładu Pascala, aby być przyzwoitym człowiekiem, nie krzywdzić innych, kochać najbliższych.

Jacek Kleyff w serwisie specjalnym Radia Wolności

Opowiadając o swoim życiu określa je mianem rozwijającej się taśmy. Najpierw najważniejsza była gitara, potem istotniejsze stało się wykrzyczenie rozpaczy, gdy jego koledzy trafili do więzień w 1968 roku. Co było potem?  - Poczułem się wpychany w rolę legendarnego barda "Solidarności" przed czym uciekłem na wieś. Pisałem wzniosłe teksty, a moje życie było na równi pochyłej. Potem zbierałem się, 15 lat nie piłem nawet piwa - opowiada muzyk, który zaprezentował w audycji dwa premierowe utwory.

Dopiero po latach Jacek Kleyff wrócił do starych znajomości, które zostały zamrożone jego wyjazdem podczas karnawału "Solidarności". - Nie umiem być politykiem. Teraz się odkrywamy na nowo z dawnymi znajomymi, spotykamy się, rozmawiamy. Dla nich mój wyjazd na wieś, żeby siebie wyleczyć, był ucieczką. Dla mnie to była ozdrowieńcza wycieczka - mówi gość "Godziny  prawdy".

>>Posłuchaj piosenek najważniejszych bardów czasów PRL-u na kanale "Piosenki Niezależnych"<<

Jacek Kleyff wspólnie z Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (zastąpionym później przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny teatrzyk Salon Niezależnych, z którym występował przez kilka lat, zdobywając liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach. W latach osiemdziesiątych zamieszkał na wsi pod Lublinem, gdzie powstały zalążki Orkiestry na Zdrowie, ukształtowanej ostatecznie w 1987 roku w Warszawie. To jej poświęcił 27 lat swojego życia. Jest twórcą niezliczonej liczby piosenek. Najbardziej znane utwory w jego wykonaniu to: "Telewizja" (1972) i "Huśtawki"(1973). W 2003 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek w samo południe. Zapraszamy!

Polecane