Rodzenie po ludzku tylko dla wybranych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rodzenie po ludzku tylko dla wybranych
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

– Osoby, dla których to jest niedostępne ekonomicznie, wciąż nie rodzą po ludzku w Polsce – twierdzi Patrycja Dołowy z fundacji MaMa.

Posłuchaj

Czy w Polsce rodzimy po ludzku? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W 2011 Ministerstwo Zdrowia wprowadziło standardy okołoporodowe obejmujące prawa kobiety rodzącej i obowiązki personelu medycznego. Fundacja Rodzić Po Ludzku ogłosiła niedawno raport, z którego wynika, że porody nie są przeprowadzane zgodne ze standardami wyznaczonymi przez resort zdrowia. Praw takich w pełnym zakresie nie wprowadziła żadna z 10 monitorowanych przez fundację placówek na Mazowszu.
Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku, mówi, że wiele położnych, które pracują na salach porodowych, uczyło się swojego zawodu 20 albo 30 lat temu, kiedy obowiązywały zupełnie inne procedury.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>> 
Standard określony przez ministerstwo przewiduje m.in. zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego tylko ze względu na wskazania medyczne, a nie na przykład na życzenie rodzącej. – W Polsce wiele porodów odbywa się przy podawaniu oksytocyny, która powoduje, że skurcze stają się dużo mocniejsze i bardziej efektywne, w związku z tym poród trwa krócej, ale też bóle porodowe są mocniejsze. Dla tych kobiet, które mają tak prowadzony poród, a jest ich w Polsce więcej niż połowa, pewnie dużym barbarzyństwem jest to, że nie mają możliwości skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego – opowiada rozmówczyni Kuby Strzyczkowskiego.
Patrycja Dołowy z fundacji MaMa uważa, że świadomość rodzących dzięki Fundacji Rodzić po Ludzku bardzo się poprawiła, jednak wraz ze zmianą oczekiwań nie przyszły inne. – Osoby, które mają pieniądze, mogą za rodzenie po ludzku zapłacić, natomiast osoby, dla których to jest niedostępne ekonomicznie, wciąż nie rodzą po ludzku w Polsce – zauważa.
Poseł Jarosław Katulski, PO, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia i lekarz położnik, twierdzi, że zrobiliśmy bardzo duży postęp, jeżeli chodzi o to, jak przebiegają porody. - Fundacja Rodzić po Ludzku odegrała tu bardzo dużą rolę, szczególnie uświadamiając kobietom ich prawa – mówi.
W audycji wypowiadali się także: dr n. med. Medard Lech, ginekolog, Patrycja Dołowy, fundacja MaMa, Bolesław Piecha, PiS, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia i Kornelia Balcarek, portal Czasdzieci.pl.
Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Polecane