"Orzeł może" – wielka akcja społeczna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Orzeł może" – wielka akcja społeczna
"Orzeł może" - wielka akcja społeczna Foto: Trójka

Polak – pesymista? Czy rzeczywiście tak jesteśmy kojarzeni i tak siebie postrzegamy? Trójka i "Gazeta Wyborcza" będą rozprawiać się ze stereotypem Polaka-ponuraka. Od 2 maja rusza wielka akcja społeczna "Orzeł może", nad którą honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Akcję "Orzeł może" wspierają:

Posłuchaj

Para Prezydencka cz. 1
+
Dodaj do playlisty
+

- Często spotykam się z opiniami, że my Polacy nie uśmiechamy się i przejawiamy tendencje do przedstawiania wszystkiego w ciemnych barwach. Nie cieszymy się z tego, co mamy, bo zawsze myślimy o tym czego nie mamy, nie dostrzegamy pozytywnych aspektów naszego życia. Celem naszej akcji jest przekonanie Polaków, że nie warto być malkontentem, że optymistom żyje się łatwiej, że lżej jest znosić trudy. Chcemy sprawić, by marudzenie nie było naszą wadą narodową. Rozpoczęcie naszej akcji w Święto Flagi nie jest przypadkowe. Chcemy zachęcić rodaków do radosnego obchodzenia świąt i rocznic państwowych, będziemy przekonywać do okazywania naszego przywiązania do symboli narodowych - mówi Magda Jethon, dyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Codziennie od 2 maja do 4 czerwca radiowa Trójka i "Gazeta Wyborcza" w swoich audycjach i artykułach będą zachęcać Polaków do optymizmu, uśmiechu na co dzień i pewności siebie, jak również do większej wiary w swój potencjał. W rozmowach z wybitnymi Polakami, przypomną polskie sukcesy, sylwetki słynnych rodaków, interesujące inicjatywy młodych ludzi i akcje społeczne promujące polskość i optymistyczny patriotyzm.

Akcja "Orzeł może" będzie miała także swój wymiar na stronach portalu PolskieRadio.pl. Szczegóły - wkrótce.

- Polska nauka, tradycja, gościnność, kuchnia, czy walory turystyczne są tym, z czego możemy być dumni, a uśmiech i życzliwość na co dzień wiele nie kosztują, natomiast bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie i kontakty międzyludzkie. To przecież prawda znana nie od dziś, a mimo to, tak często o niej zapominamy – przekonuje Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Kampanię "Orzeł może" zapoczątkuje 2 maja wielki happening w czterech miastach Polski. 2 maja, w samo południe, nad Warszawą, Krakowem, Poznaniem i Wrocławiem zostaną rozrzucone kolorowe ulotki, promujące akcję i zawierające żartobliwe, acz patriotyczne wierszyki. Następnie organizatorzy w sposób szczególny będą zapraszać mieszkańców tych miast do zbierania ulotek i przynoszenia ich w wyznaczone miejsca. Dla uczestników zabawy Trójka przygotowała ponad 2000 nagród.

Tego dnia także dziennikarze radiowej Trójki i "Gazety Wyborczej" zapraszają wszystkich warszawiaków i turystów spędzających majówkę w stolicy do wspólnego, pokojowego marszu, który swój początek będzie mieć przy Rondzie de Gaulle’a. Stąd o godzinie 11.45 wyruszy radosny pochód. Towarzyszyć mu będzie muzyka, a także wiele atrakcji i niespodzianek. Trasa przebiegnie Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem.

Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała piosenka (słowa Artur Andrus, muzyka Łukasz Borowiecki), którą zaśpiewał zespół "Mogli w czwartek", w składzie m.in.: Anna Rusowicz, Artur Andrus i Stanisław Sojka.

/

Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Przyjaciele Trójki oraz znane postaci filmu, teatru, muzyki czy sportu zostali ambasadorami akcji "Orzeł może". Wśród nich są m.in.: Artur Barciś, Małgorzata Braunek, Magdalena Cielecka, Urszula Dudziak, Anna Dymna, Jan Englert, Katarzyna Groniec, Zbigniew Hołdys, Krystyna Janda, Krzysztof Jasiński, Anna Maria Jopek, Marek Kondrat, Paweł Królikowski, Piotr Machalica, Wojciech Malajkat, Grzegorz Miecugow, Rafał Mohr, Małgorzata Niezabitowska, Jaromir Nohavica, Katarzyna Nosowska, Maja Ostaszewska, Maria Peszek, Jacek Poniedziałek, Wojciech Pszoniak, Artur Rojek, Michał Rusinek, Anna Seniuk, Maciej Stuhr, Beata Ścibakówna, Bartłomiej Topa, Grzegorz Turnau, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski.

 

 

Polecane