Polskie perełki w światowym centrum designu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polskie perełki w światowym centrum designu
POLISH DESIGN w Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu Salone del mobile 2013, kurator Dorota Koziara. Organizacja Dorota Koziara Studio i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie Foto: Pawel Ulatowski

- Salone del Mobile to najważniejsze targi designu na świecie. Polish Design, Must Have, La Dolce Silesia i robiące furorę ciasteczka z drukarki 3D to tylko niektóre z polskich propozycji prezentowanych podczas Tygodnia Designu w Mediolanie - opowiadała w "Do południa" Katarzyna Borowiecka.

Posłuchaj

Polskie perełki w światowym centrum designu (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Impreza ma już ponad 50-letnią tradycję, choć zaczynała jako wydarzenie poświęcone tylko meblom. W tym roku w Mediolanie można było zobaczyć prezentacje 2 720 wystawców, którzy łącznie zajmują 530 000m² powierzchni. - Spotykamy się w Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu na via Tortona, w miejscu gdzie kilkanaście lat temu zaczęły się Fuori Salone, czyli wydarzenia poza terenem właściwych targów - mówi Dorota Koziara, polska projektantka pracująca w Mediolanie.

Oprócz głównych prezentacji w Mediolanie podczas Tygodnia Designu można podziwiać około 600 wystaw towarzyszących, które zdominowały miasto.

Sercem Zona Tortona jest Superstudio Piu. Tam też pokazywana była wystawa POLISH DESIGN, której kuratorką była Dorota Koziara, uczestnicząca także w kilku wystawach w różnych dzielnicach Mediolanu jako projektantka. Jedna z nich odbyła się w "wielkiej lodówce" Mediolanu, Centrum Kultury Współczesnej, które powstało w dawnej fabryce lodu - Frigoriferi Milanesi. Przestrzenie postindustrialne zostały wyremontowane przez asystentów słynnego architekta Renzo Piano.

Dyrektorem tego miejsca jest Francesco Cataluccio, znawca literatury polskiej. Jak podkreślał w rozmowie z Katarzyną Borowiecką prezentacja polskich projektów w Mediolanie jest niezwykle ważna. - Kultura polska jest bardzo dobrze pokazywana w Rzymie, a w Mediolanie traktowanym jako miasto biznesu, jest jej mało, więc tym chętniej ją pokazujemy - mówi.

Zadowolony z reakcji publiczności na wystawę Must Have był Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival - Nasza aranżacja przykuła uwagę, wszystkie elementy miały swoich fanów. Ludzie bardzo się interesują, dopytują o materiał, projektantów. Staramy się, żeby "Must Have" było przedsięwzięciem rozpoznawalnym, podróżującym po Europie. Wciąż szukamy nowych miejsc, rozmawiamy z najważniejszymi festiwalami - podkreślał Michał Piernikowski.

W Muzeum Nauki i Technologii  także znalazł się polski zakątek prezentujący m.in. meble i porcelanę oraz... KUKĘ. To robot pracujący zwykle w zakładach przemysłu ciężkiego, ale studenci z poznańskiej School of Form pod okiem Oskara Zięty i Agaty Nowotny przeprogramowali go na gotowanie. Zwiedzających przyciągał zapach migdałowych ciasteczek...

Oprócz głównych prezentacji w Mediolanie podczas Tygodnia Designu można podziwiać około 600 wystaw towarzyszących, które zdominowały miasto.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycję przygotowała i prowadziła  Katarzyna Borowiecka

Polecane