Soyka o swojej interpretacji piosenek Niemena: mam uczucie, że by mu się podobało

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Soyka o swojej interpretacji piosenek Niemena: mam uczucie, że by mu się podobało
Stanisław SoykaFoto: Wojciech Adam Jurzyk/PR

– Kiedy nagrywaliśmy album "W hołdzie Mistrzowi" czasami miałem wrażenie, że gramy przed Czesławem Niemenem. Były momenty, kiedy nadlatywał na latającym dywanie – mówił w "Liście Osobistej” Stanisław Soyka.

Posłuchaj

Stanisław Soyka i Tomasz Jaśkiewicz o płycie w hołdzie Czesławowi Niemenowi (Lista Osobista/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
„Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi – LIVE CD+DVD” to zbiór 9 piosenek z repertuaru Czesława Niemena zarejestrowanych w listopadzie 2012 r. podczas koncertu w Och Teatrze. Album zostanie wydany na nośnikach CD+DVD.
W nagraniach udział wzięli Kuba Sojka na perkusji, Przemek Greger na gitarach, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych, Antoni Sojka na moogu 
i keyboardzie oraz Antoni Gralak na trąbce i Aleksander Korecki 
na saksofonie. Gościem specjalnym koncertu jest Tomasz Jaśkiewicz. 

/

W "Liście Osobistej" gościli Stanisław Soyka i Tomasz Jaśkiewicz, nadworny gitarzysta Czesława Niemena. Muzycy opowiadali o tworzeniu płyt z repertuarem wybitnego pieśniarza.
Stanisław Soyka zdradził na antenie Trójki, że zamiarem nagrania pierwszej z płyt "W hołdzie Mistrzowi" nosił się 15 lat. – Podzieliłem się nim z Czesławem osobiście, a on mnie pobłogosławił. Dostałem od niego nawet jakieś niedostępne archiwalia – mówił. Album ukazał się w kwietniu 2012 roku.
Druga z płyt jest rejestracją koncertu w warszawskim Och Teatrze, który odbył się 16 listopada 2012 roku. "Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi - LIVE CD+DVD" miał swoją premierę w lutym 2013 roku. W nagraniach udział wzięli Kuba Sojka na perkusji, Przemek Greger na gitarach, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych, Antoni Sojka na moogu i keyboardzie oraz Antoni Gralak na trąbce i Aleksander Korecki na saksofonie. Gościem specjalnym koncertu był Tomasz Jaśkiewicz.

Więcej muzyki w Trójce >>>
Gitarzysta Czesława Niemena mówił, że legendarny pieśniarz miał w sobie ducha odkrywcy.  Rozmówca Piotra Metza opowiadał o powstawaniu takich przełomowych utworów, jak "Dziwny jest ten świat". – Ten tekst był tak prosty i tak zabójczo skuteczny, wszystko w tym utworze było rewolucyjne – mówił
Tomasz Jaśkiewicz wspominał, że gdy usłyszał "Bema pamięci żałobny rapsod” w wykonaniu Niemena, od razu wiedział, że dokonało się coś wielkiego. – Tam się zespoliła polska wokalistyka ze wspaniałą poezją. Powstał utwór monumentalny i wzniosły, bardzo przejmujący – stwierdził.
Stanisław Soyka zdradził, że to nie koniec jego przygody z twórczością Niemena. Obecnie pracuje nad własną interpretacją utworu "Italiam, Italiam". Prawdopodobnie nowa wersja utworu zostanie wydana za rok jako singiel. 

Na "Listę Osobistą" Piotra Metza zapraszamy w każdą sobotę od godz. 19.00 do 22.00.

Polecane