Co nas czeka w sezonie festiwalowym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co nas czeka w sezonie festiwalowym?
"Anioły w Ameryce" reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy TeatrFoto: www.opener.pl

W końcu wiosna! W najbliższym "Radiowym Domu Kultury" dużo wiadomości na temat wydarzeń, które przed nami - ogłaszamy program Miesiąca Fotografii w Krakowie, rozpoczynamy opowieść o projekcie Sztuka na festiwalu Open'er 2013, zaglądamy na festiwal Malta. Będziemy także w Mediolanie!

Rozpoczniemy jednak tradycyjnie - od przeglądu wydarzeń w telefonicznym skrócie. Agnieszka Obszańska tym razem dzwoni do Nowej Soli, Tarnowa i Bielska - Białej.

Naszym gościem będzie Tomasz Gutkowski, dyrektor Miesiąca Fotografii w Krakowie. Najwyższy czas aby ogłosić, co w tym roku wydarzy się podczas festiwalu, który odwiedzamy już od kilku lat, zaczynając w ten sposób "sezon na wyjazdy". Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć w naszej galerii - to zdjęcia autorstwa laureatów tegorocznej sekcji Show Off. Przy okazji Krakowa - zapraszamy w najbliższy czwartek do słuchania "Programu Alternatywnego" - Filip Berkowicz, dyrektor festiwalu Sacrum Profanum ujawni gości nadchodzącej edycji.

Odwiedzi nas także Anna Reichel, która wie wszystko o Malta Festival 2013. My przyglądamy się wyjątkowo uważnie części muzycznej tej imprezy - Kraftwerk a w dogrywce Atoms For Peace i Cat Power - to robi na nas wrażenie! Ponownie będzie można wygrać u nas bilety!!!!

Otwieramy też tegoroczną odsłonę projektu Sztuka na festiwalu Open'er. W zeszłym roku po raz pierwszy program festiwalu wzbogacił się o filmy dokumentalne, teatr (m.in. oblężone przez publiczność "Anioły w Ameryce" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego) i sztukę współczesną ("duże, kolorowe, coś" Maurycego Gomulickiego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Udało się i projekt ma już swoje miejsce na festiwalu. Nasi goście - Mikołaj Ziółkowski i Piotr Gruszczyński przedstawią pierwszą porcję informacji na temat przygotowań do otwarcia nowego sezonu! Choć i tak w sercu maj, gdy pomyślimy o koncertach Blur, Qotsa, Kendricka Lamara czy Devendry, Nicka, itd., itd. Mocny rok!

Będziemy także w Poznaniu! Iza Tarasewicz i Janek Simon pokazują w Galerii Miejskiej Arsenał  "Narzędzia do łapania równowagi". "Wspólnym dla prezentowanych tutaj artystów będzie zacięcie poznawcze, nieopanowana chęć badania świata, mimo że realizowana w różny sposób oraz z dwóch odmiennych perspektyw. Przebiegająca na poziomie bardzo zmysłowym i sensualnym w przypadku Tarasewicz i w bardziej analitycznym, konceptualnym, choć nie pozbawionym humoru trybie pracy Simona." Po wystawie oprowadzi nas jej kuratorka, Anna Czaban.

Anna Dudzińska w kolejnym odcinku Znane/Nieznane zabierze nas tym razem do Japonii.

Kasia Borowiecka zaś opowie, jak zaprezentowali się polscy projektanci w Mediolanie! Salone Internazionale del Mobile to największe w Europie i najbardziej prestiżowe targi wzornictwa przemysłowego. Co roku przyciągają tysiące wystawców i setki tysięcy zwiedzających z całego świata. Na sześć dni Mediolan staje się miejscem spotkań projektantów mebli i wnętrz, producentów, agentów, architektów oraz dziennikarzy z pasjonatami dobrego wzornictwa. W tym roku w Mediolanie zaprezentowało się kilkudziesięciu polskich projektantów, firm oraz grup projektowych m. in. Aleksandra Gaca, Maria Jeglińska, Kosmos Project, Kristoff, Lorens, Malafor, mamsam, Baskho Trybek oraz Zieta Prozessdesign.
Przypomnimy także o nagrodach przyznawanych przez TVP Kultura - Gwarancje Kultury zostaną przyznane w 8 w urodziny stacji.

Jesteśmy na FB 24/7

Do usłyszenia w sobotę od godz. 13.00 do 15.00!

Agnieszka Obszańska & Agnieszka Szydłowska & Michał Nogaś

Polecane