Anna Dymna: chory potrzebuje, by ktoś go wysłuchał

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Anna Dymna: chory potrzebuje, by ktoś go wysłuchał
Anna DymnaFoto: PAP/Stach Leszczyński

- Lekarz musi się starać zrozumieć człowieka, żeby wyleczyć pacjenta. Jeśli nie będzie znał stanu jego ducha, jego lęku i strachu, to nie będzie mógł mu pomóc - podkreśla znana aktorka i działaczka społeczna.

Posłuchaj

Anna Dymna o medycynie z ludzką twarzą: chory potrzebuje by ktoś go wysłuchał (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Pismo branżowe "Medycyna Praktyczna” zorganizowało nietypowy konkurs dla lekarzy: "Przychodzi wena do lekarza” im. Profesora Andrzeja Szczeklika. Ocenie podlegał nie ich fach, lecz wrażliwość i talent literacki. Fundacja "Mimo Wszystko” była partnerem projektu.

- Dla lekarza pisanie może być pewną formą terapii - mówi gość "Klubu Trójki", Ewa Lipska . Sama potrzeba pisania wiele mówi też o lekarzu. - Pokazuje, że jego wrażliwość jest na innym piętrze, że jest bardziej zwrócony w kierunku pacjenta, którego leczy - dodaje poetka.

 - Nosimy w sobie tyle problemów i najcudowniejszą terapią jest to, że możemy je z siebie wyrzucić  - dodaje Anna Dymna. - Czytając prozę i wiersze, które przesyłają lekarze, widzimy, że ten zawód nie jest prosty - dodaje aktorka i szefowa fundacji "Mimo wszystko".

Anna Dymna zwraca uwagę, że podczas VI sympozjum "Dylematy etyczne w praktyce lekarskiej", uczestnicy rozmawiali na temat: "Czy lekarz powinien zapewniać pacjentom opiekę duchową?": - Wszyscy krzyczą, że tak. Ale jak to zrobić w sytuacji, w jakiej lekarze obecnie pracują?... - zastanawia się Anna Dymna. - To jest straszliwy problem - podkreśla.

- Lekarze podejmują bardzo trudny zawód - uważa ks. Arkadiusz Zawistowski, kapelan Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, sekretarz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia i Chorych. - Zmagają się z różnymi problemami, w tym z własną samotnością, cierpieniem. Dlatego też potrzebują opieki i ja tego doświadczam - dodaje ksiądz. Kapelan zwraca uwagę na to, że księża w szpitalach są nie tylko po to, by wspierać pacjentów, ale także po to, by swoje powołanie wykorzystać w kontakcie z lekarzami.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Jerzego Sosnowskiego.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Polecane