Abel Korzeniowski z Madonną w fabryce snów
O tym, że Madonna jest niezwykle wymagająca dla swoich współpracowników, krążą legendy. Kompozytor Abel Korzeniowski miał okazję się o tym przekonać, pracując z gwiazdą przy jej ostatnim filmie "W.E.".
Abel Korzeniowski od siedmiu lat mieszka w Los Angeles, jak przekonuje, pojechał do Hollywood, by pisać muzykę filmową. Był już dwukrotnie nominowany do Złotych Globów. Skomponował muzykę do "Samotnego mężczyzny" Toma Forda i "W.E." Madonny. Kompozytor muzyki filmowej zmierzył się także z repertuarem Edith Piaf.
Dla Madonny zaaranżował jeden z jej pierwszych wielkich przebojów - "Like A Virgin". - W czasie trasy koncertowej powstała nowa wersja, która składa się niejako w połowie z "Like A Virgin", a w drugiej połowie mojej kompozycji "Evgeni’s Waltz" i ten walc pochodzi z mojej muzyki do "W.E.", ostatniego filmu Madonny. Nowa piosenka nosi tytuł "Like a Virgin Waltz" i jest duzo poważniejsza od oryginału - opowiada Abel Korzeniowski.
Niespodzianka była spora, bo wszystko działo się bez udziału kompozytora, a jedynie z użyciem jego muzyki. - Nie wiedziałem, że Madonna w ogóle planuje taką przeróbkę, dowiedziałem się o tym przez przypadek z internetu. Parę tygodni później skontaktował się ze mną jej prawnik - wspomina gość Ryszarda Jaźwińskiego.
Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" "Trójkowo, filmowo" >>
Kompozytor na brak niespodzianek narzekać nie może, bowiem projekty, nad którymi ostatnio pracował, okazały się bardzo ciekawe, chociaż nietypowe. - Pierwszy z nich był w zasadzie projektem niefilmowym, a najdłużej nad nim pracowałem. To płyta z Patricią Kass "Kass śpiewa Piaf" - mówi Abel Korzeniowski.
Współpraca zrodziła się przez przypadek - Kass u na pokładzie samolotu słyszała muzykę do "Samotnego mężczyzny" i niedługo potem spotkali się w Paryżu, by porozmawiać o piosenkach Piaf w nowych aranżacjach. - Album z myślą o uczczeniu 50. rocznicy śmierci Edith Piaf. Tak to się zaczęło i pół roku pracowałem nad aranżacjami, co okazało się dużo trudniejsze niż myślałem na początku - opowiada kompozytor.
Drugi projekt to obraz Randalla Moore’a "Escape from Tomorrow", którego akcja toczy się w Disneylandzie. - Film pokazuje Disneya w niekoniecznie korzystnym świetle. Filmowanie odbywało się bez porozumienia z firmą. Cała ekipa nie była w stanie się zebrać w jednym miejscu, ale udało im się wtopić w tłum zwiedzających i tak powstał film. W tej chwili toczy się batalia o to, by mógł być on wyświetlany oficjalnie - mówi Abel Korzeniowski.
Na jakie ograniczenia napotkał kompozytor pracując nad płytą z Patricią Kass i jak wspomina współpracę z Madonną? Posłuchaj całej rozmowy.
W audycji także:
- rozmowa z Krzysztofem Wierzbickim , reżyserem i dokumentalistą, wieloletnim współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego, kiedy autor „Podwójnego życia Weroniki” realizował wyłącznie filmy dokumentalne. Od kilku lat Narodowy Instytut Audiowizualny wydaje kolekcje płyt z dokumentami w ramach serii "Polska szkoła dokumentu", teraz w serii ukazały się prace Kieślowskiego.
"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00. Zapraszamy!