"Zaadoptuj rzekę" - w Polsce jest coraz mniej wody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zaadoptuj rzekę" - w Polsce jest coraz mniej wody
Klub Gaja swoją "Zaadoptuj rzekę akcję zainaugurował w Katowicach nad rzeką Rawą. Na zdjęciu Rawa na wysokości ul. MoniuszkiFoto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikipedia/CC

W przede dniu obchodzonego w piątek Światowego Dnia Wody Klub Gaja zainaugurował w Katowicach 9. edycję kampanii "Zaadoptuj rzekę".

Posłuchaj

Klub Gaja apeluje: Zaadoptuj rzekę (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W latach 2005 – 2012 dzięki programowi Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę", w Polsce zaadoptowano 551 rzek i akwenów w 917 miejscach. Inicjatywy dla rzek podjęło ponad 80 000 osób.

- Na nowej stronie "Zaadoptuj rzekę" znajduje się interaktywna mapa Polski na której po zalogowaniu się można zaznaczyć, co zrobiliśmy dla rzek, jezior. Istotne jest żebyśmy szukali współpracy, żebyśmy dogadywali się dla rzek - podkreśla Jacek Bożek z Klubu Gaja. Dodaje, że Polacy nie przypuszczają, że w ich kraju jest bardzo mało wody. - Polska jest krajem pustynnym. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo odkręcamy kran i woda jest, ale woda jest tylko z nieba - mówi.

Trójka i PAH zebrały w ramach akcji Święta bez granic ponad 400 tysięcy złotych na budowę studni w Sudanie Południowym >>>

/

Pogłębiającą się suszę mamy Polsce od kilku lat. Celem akcji "Zaadoptuj rzekę" jest nie tylko adopcja rzek, ale też przekonanie Polaków, że wodę warto i należy oszczędzać. To proste wystarczy zakręcić kran podczas mycia zębów.

Klub Gaja swoją akcję zainaugurował w Katowicach. Zbadano wówczas czystość Rawy, rzeki płynącej przez miasto. Według norm ministerstwa woda ma III klasę czystości, tzn., że nie nadaje się do picia, ale można ją wykorzystać do celów przemysłowych.
Materiał przygotowały Anna Dudzińska i Dorota Stabik z Radia Katowice.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

Polecane