Franciszek: strzeżcie natury stworzonej przez Boga

Papież mówił też m. in., "że prawdziwą władzą jest służba. I że także papież, by wypełniać władzę, musi coraz bardziej wchodzić w tę posługę, która ma swój świetlisty szczyt w Krzyżu".

Franciszek: strzeżcie natury stworzonej przez Boga

Papież Franciszek podczas inauguracji swojego pontyfikatu

Foto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Goście Pulsu Trójki: Ewa Czaczkowska i Jan Makowski komentują homilię wygłoszoną przez papieża Franciszka na inauguracji jego pontyfikatu. (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Papież Franciszek formalnie rozpoczął swój pontyfikat. Duchowny z Argentyny odprawił inauguracyjną mszę świętą. Homilie otwierające poszczególne pontyfikaty często w historii należały do kluczowych przemówień papieży.

W Pulsie Trójki goście: Ewa Czaczkowska, publicystka portalu Areopag21.pl i Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego, zastanawiają się, czy dzisiejsze słowa z Watykanu wyznaczają precyzyjny kurs, jaki chce obrać Franciszek.

"Słowo, które się najczęściej powtarzało to -strzec-. (...) Strzeżcie  natury, strzeżcie darów bożych (...) to słowo powtarzało się także w kontekście opieki nad bliźnimi, tymi którzy są słabi, dziećmi, starcami - mówi Ewa Czaczkowska.  Jej zdaniem "to był apel skierowany nie tylko do katolików ale uniwersalny, skierowany do całego świata, również do polityków".

"Papież nie tylko tak mówi, ale też tak postępuje i tak żyje" - dodaje publicystka. "Jeżeli to wywoła refleksje w nas wierzących, świeckich i duchownych, jeżeli za tym pójdą chociaż drobne czyny to będzie już dużo" - podkreśliła Czaczkowska.

Jarosław Makowski dodaje, że papież Franciszek, bardzo wyraźnie ujął się za najbiedniejszymi, wykluczonymi, poniżonymi, zepchniętymi na margines. "Nowością w tej homilii jest też troska o stworzenie. (...) Pojawia się nowa teologia stworzenia, gdzie papież mówi, że człowiek wprawdzie jest koroną stworzenia, ale cała planeta jest dziełem Boga i mamy się o nią troszczyć.(...) To programowe wystąpienie odczytuję, jako  ukazanie, że dziś największym grzechem jest to, iż Kościół nie troszczył się wystarczająco i o swoich bliźnich i o naszą planetę, która została powierzona nam przez Stwórcę". 

"Gdybym miał zbudować motto na podstawie tej homilii Franciszka to brzmiałoby ono: Ubodzy są drogą Kościoła a nie Kościół drogą ubogich"

Z gośćmi "Pulsu Trójki" rozmawiał Damian Kwiek.