Jak przez wieki zmieniało się konklawe?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak przez wieki zmieniało się konklawe?
Obrady konklawe Foto: PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

We wtorek w Watykanie rozpoczęło się konklawe. Od kilkunastu godzin kardynałowie decydują kto zostanie wybrany na następcę Benedykta XVI. Jak kiedyś wyglądały wybory i co się podczas nich działo?

Posłuchaj

Jak przez wieki zmieniało się konklawe?
+
Dodaj do playlisty
+

Z pewnością to konklawe przejdzie do historii, bo odbywa się po abdykacji papieża, więc jeszcze za jego życia.W średniowieczu problemem była zwykle długość konklawe. Bywało, że wybór papieża trwał miesiącami, a nawet latami.

W oczekiwaniu na papieża - zdjęcia >>>

Konklawe. Dzień pierwszy - zdjęcia >>> 

Konklawe wybiera papieża. Relacja z pierwszego dnia >>>

Konklawe. Dzień drugi - zdjęcia >>>

- To były czasy, kiedy kardynałowie nie byli odcięci od świata, a jednocześnie żyli na koszt mieszkańców miasta - opowiada Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Jak wyjaśnia rozmówca Izabeli Woźniak po ponad dwóch latach miasto było prawie że zrujnowane, dlatego mieszkańcy postanowili zamurować pomieszczenie, gdzie byli kardynałowie i przez dach wpuszczano im jedzenie.

O wyborze papieża świat dowie się, gdy z komina nad Kaplicą Sykstyńską uniesie się biały dym. Polskie Radio oraz Radio Watykańskie przeprowadzą wówczas transmisję na antenie radiowej Jedynki.

Ks. Wojciech Góralski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie dodaje, że po to, by przyśpieszyć podjęcie decyzji ograniczano uczestnikom konklawe racje żywnościowe, ale posługiwano się też innymi sposobami.

Posłuchaj archiwalnych dźwięków o Janie Pawle II

Gdzie dawniej zwoływane były konklawe i dlaczego nieraz kardynałowie niezbyt chętnie w nich uczestniczyli? Wyjaśniają dominikanin o. Paweł Krupa i ks. Stanisław Adamiak z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w materiale, który przygotowała Izabela Woźniak. Zapraszamy do słuchania!  

''

Polecane