Biblioteka Narodowa ma 85 lat i 9 mln woluminów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biblioteka Narodowa ma 85 lat i 9 mln woluminów
Pałac Rzeczypospolitej. Siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki NarodowejFoto: Spens03/Wikipedia/CC

Na początku listopada 2010 roku Biblioteka Narodowa uruchomiła pierwszą w Polsce pracownię skanerów automatycznych. - Chcemy zeskanować 1/3 polskiej produkcji wydawniczej - powiedział dr Tomasz Makowski, szef Biblioteki Narodowej w "Do południa".

Posłuchaj

Dr Tomasz Makowski, szef Biblioteki Narodowej, w "Do południa", 27.02.2013
+
Dodaj do playlisty
+

W 1747 roku powstała Biblioteka Rzeczypospolitej, założona przez braci Józefa i Andrzeja Załuskich. Jej zasoby w czasie zaborów wywieziono do Rosji. Tam dały początek rosyjskiej bibliotece narodowej. Na mocy traktatu ryskiego zasoby te wróciły do Polski i dały początek książnicy, powołanej 85 lat temu. - Jest to rzadki przypadek, aby jedna kolekcja była początkiem dwóch bibliotek narodowych - mówił w "Do południa" dr Tomasz Makowski, szef Biblioteki Narodowej.
Centralną bibliotekę państwa założono 24 lutego 1928 roku. Po długich dyskusjach, czym ma być i gdzie ma być utworzona, prezydent Mościcki podpisał rozporządzenie powołujące Bibliotekę Narodową. - Co ciekawe, zapisy, które znalazły się w tym rozporządzeniu, dotyczące obowiązków narodowej książnicy, są tak naprawdę wciąż aktualne - przekonywał gość Trójki.

Główne zadanie tej instytucji to zgromadzenie całości produkcji wydawniczej polskiej i tego wszystkiego, co Polacy publikują za granicą. - Czyli stworzenie takiego magazynu intelektualnego narodu i państwa - mówił rozmówca Michała Nogasia.

Hanna Ławska-Płaska, kierownik Magazynów Bibliotecznych Biblioteki Narodowej, wyjaśniła w rozmowie z Natalią Grzeszczyk, że pierwodruki autorstwa takich pisarzy jak Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki przechowywane są w pomieszczeniach zamkniętych, do których dostęp mają tylko trzy osoby.

Na początku listopada 2010 Biblioteka Narodowa uruchomiła pierwszą w Polsce pracownię skanerów automatycznych. - Chcemy zeskanować 1/3 polskiej produkcji wydawniczej - powiedział dr Tomasz Makowski w "Do południa".

Jak wyglądają biblioteki narodowe w innych krajach? Zapraszamy do wysłuchania materiału Jana Niebudka.
Audycję "Do południa" przygotował i prowadził Michał Nogaś.

Polecane