Autor "Przekleństw niewinności": bohaterów trójkąta ukradłem z innej powieści

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Autor "Przekleństw niewinności": bohaterów trójkąta ukradłem z innej powieści
Jeffrey Eugenides w swoim domu w Princeton w stanie New JerseyFoto: Fot.: Michał Nogaś/Trójka

- Jeśli marnuję swój talent, to żałuję... Ale staram się go używać najlepiej, jak mogę - mówi Jeffrey Eugenides, twórca trzech powieści, z których ostatnia, "Intryga małżeńska", właśnie ukazała się w Polsce.

Posłuchaj

Klub Trójki - 26.02.2013
+
Dodaj do playlisty
+

Jeffrey Eugenides uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, choć opublikował tylko trzy powieści: "Przekleństwa niewinności", "Middlesex" i "Intrygę małżeńską", w rozmowie z Michałem Nogasiem wyjaśnia, jak pracuje i dlaczego został pisarzem.

Otóż nad każdym tekstem pracuje latami, ciągle coś poprawiając, wyrzucając. Mijają dni, zanim uzna, że jest zadowolony z kolejnego akapitu. - Myślę, że jestem w stanie opublikować książkę tylko wtedy, gdy uznam, że zadowoli ona czytelników - tłumaczy. Zdaniem Eugenidesa było i jest niewielu pisarzy, którzy są w stanie napisać trzydzieści dobrych powieści i, jak podkreśla, on do tej grupy nie należy. - Jeśli marnuję swój talent, żałuję, ale staram się go używać najlepiej, jak mogę - podkreśla gość "Klubu Trójki".

Proces świadomego stawania się pisarzem przebiegał u Eugenidesa w bardzo konsekwentny i prosty sposób. - Kiedy miałem 15 lat, powiedziałem rodzicom, że chcę zostać aktorem, a oni przerazili się, uznając, że to dość ryzykowny pomysł - wspomina. Rok później przeczytał "Portret artysty z czasów młodości” Jamesa Joyce'a. - Zafascynowałem się tym niesamowitym obrazem. Zacząłem sam publikować opowiadania w szkolnych magazynach, brałem udział w konkursach i wtedy oznajmiłem mamie i tacie "chcę zostać pisarzem”... Odetchnęli z ulgą! - opowiada.

Najnowszy tekst  Eugenidesa, czyli "Intryga małżeńska", to historia pewnego trójkąta, nie do końca miłosnego, rozgrywająca się na kampusie uniwersyteckim w latach 80. Jak powstała ta książka i skąd wzieli się jej bohaterowie? Zapraszamy do wysłuchania "Klubu Trójki"!

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godzinie 21.00. Zapraszamy.

 

 

 
Polecane