Wyższy rating dla Polski to dobra wiadomość, ale…

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyższy rating dla Polski to dobra wiadomość, ale…
Foto: Glow Images/East News

Agencja ratingowa Fitch chwali naszą gospodarkę i daje jej szanse na wyższą ocenę. Dla nas to dobrze, ale...

Posłuchaj

Bardzo Ważny Projekt o ratingu Polski
+
Dodaj do playlisty
+

"Deficyt polskiego sektora finansów publicznych obniżył się, to stawia Polskę wśród najlepszych pod tym względem krajów w UE” – tak pisze Agencja z Fitch w swoim raporcie. Ekonomiści podkreślają również, że Polska przeszła prawie suchą stopa przez światowy kryzys. Bardzo dobrze wyglądamy na tle innych krajów europejskich. Agencja chwali nasz kraj także za przeprowadzenie reformy emerytalnej, która podniosła wiek emerytalny do 67 roku życia. – Największym polskim problemem jest wzrost zaangażowania kapitału zagranicznego, który jest bardzo płynny i jego gwałtowny odpływ jest ryzykowny – mówi Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej.

Warto zauważyć, że podniesienie ratingu działa jak magnes na zagraniczny kapitał. Z drugiej jednak strony korzysta na tym rząd i podatnicy. Niższe rentowności obligacji obniżają koszty obsługi długu publicznego. – Najlepiej byłoby gdyby Polscy lokowaliby swoje oszczędności w obligacjach – mówi ekonomista.

Więcej o naszej gospodarce oraz o nowych obszarach ubezpieczenia assistance dowiesz się słuchając audycji "Bardzo Ważny Projekt”.

Polecane