"Sugar Man", zdobywca Oscara - z tego filmu bije optymizm

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sugar Man", zdobywca Oscara - z tego filmu bije optymizm
Sixto RodriguezFoto: Fot.: Kadr z filmu "Sugar Man"

- Ten obraz opowiada o człowieku, który miał bardzo małe ego i wspaniałe, złote serce. Jego los potoczył się jak w bajce - mówi Jakub Duszyński z Gutek Film o zdobywcy Oscara za najlepszy dokument.

Posłuchaj

"Fajny film", 25.02.2013
+
Dodaj do playlisty
+

Film zebrał już kilkadziesiąt nagród na najważniejszych światowych festiwalach i konkursach, w tym nagrodę BAFTA i Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Niedawno reżyser filmu Malik Bendjelloul gościł w Trójce. Podczas tego niezwykłego spotkania Wojciech Mann zdradził, dlaczego w latach 70. kupił płytę Rodrigueza. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo ze spotkania z reżyserem "Sugar Mana"!

W latach 70. Sixto Rodriguez wydał dwa albumy, które nie znalazły uznania wśród amerykańskiej publiczności. Rozwiązawszy kontrakt z wytwórnią płytową, prowadził normalne życie. Tymczasem w Republice Południowej Afryki jego muzyka zyskała ogromną sławę, a nazwisko stało się znane na równi z największymi gwiazdami rocka.

Oscary 2013: relacja z gali wręczenia nagród
Jakub Duszyński
z Gutek Film podkreśla, że rzadko się zdarza, by film dokumentalny został wielkim kasowym przebojem. - Chyba chodzi o ten optymizm, który z tej opowieści bije. Jest to prawdziwa historia człowieka, który nie wiedział o tym, że jest gwiazdą. Żył z pracy na budowie i nie przypuszczał, że na drugim końcu świata jest bardziej popularny niż Rolling Stonesi i Elvis Presley razem wzięci. Coś takiego jest w tym filmie, że ludziom po jego obejrzeniu chce się żyć. On przywraca wiarę, że wszystko ma sens - stwierdza gość "Fajnego filmu".

"Sugar Man" zdobył statuetkę dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego. Zobacz, jakie inne filmy były nominowane w tej kategorii.

Obecnie Sixto Rodriguez jeździ po całym świecie i daje koncerty.

Soudtrack do filmu "Sugar Man" był płytą tygodnia Trójki .

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Film "Sugar Man" można już oglądać w polskich kinach.

Audycji "Fajny film" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45. Zapraszamy.

Polecane