Polska, Teksas i Berlin w "Z najwyższej półki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska, Teksas i Berlin w "Z najwyższej półki"
Pani Małgorzata Szejnert w Trójkowym studiu podpisuje książki dla słuchaczy "Z najwyższej półki". Foto: Michał Nogaś/Trójka

W najbliższy piątek ukaże się nowa książka Małgorzaty Szejnert. "My, właściciele Teksasu" to zbiór reportaży o PRL-u, widzianym oczami – między innymi – pracowników warszawskiego Supersamu i mędrca ze wsi Pomygacze. Autorka była gościem audycji!

Posłuchaj

"Z najwyższej półki" - 17 lutego 2013
+
Dodaj do playlisty
+

Moja poprzednia, sierpniowa rozmowa z Małgorzatą Szejnert spotkała się z bardzo dużym odzewem Słuchaczy. Chodziło, przypomnę, o niezwykle poruszającą książkę "Śród żywych duchów" – opowieść o tym, jak reporterka szukała (w latach 80. XX wieku) grobów żołnierzy wyklętych, skazanych w pokazowych komunistycznych procesach na śmierć, pozbawionych życia w stołecznym więzieniu przy Rakowieckiej, pochowanych w zbiorowych mogiłach. W listach do nas – pisanych z całego świata – dziękowano Szejnert za przypomnienie tego ważnego, zapomnianego tematu…

/

Książka, o której rozmawialiśmy w tym wydaniu "Z najwyższej półki", także przywoła wspomnienia – innego już jednak rodzaju. Zbiór tekstów "My, właściciele Teksasu", pisanych przez znakomitą reporterkę w latach 60. i 70. do "Polityki" i "Literatury", to opowieść o życiu codziennym w szarym PRL-u. Zaglądamy dzięki tej książce (po latach) do warszawskiego Supersamu, sklepu wpisanego przez władze na listę "ciągłego zaopatrzenia" i znajdującego się w "mięsnej niewoli". Poznajemy jego pracowników, a także mechanizmy rządzące wewnątrz. Kto i jak decyduje o tym, kiedy "rzucą" chleb, jaja i szynkę bez wody?

Autorka zabiera także czytelnika do Ursusa, do narzędziowni wielkiej fabryki, opisuje zwykły dzień jej pracowników. Rozmawia z wiejskim mędrcem, panem Więcko, śledzi historię spadku, który wielu osobom może pomóc zrealizować peerelowski "american dream" … A chodzi o kilkanaście tysięcy metrów kwadratowych w Teksasie – podobno do wzięcia!

Małgorzata Szejnert była gościem "Z najwyższej półki" . A ja miałem dla Państwa podpisane przez nią książki.

Zajrzeliśmy także do Berlina lat 20. minionego wieku. Właśnie ukazała się książka, opowiadająca o niezwykłej przemianie niemieckiej stolicy. Jak to się stało, że z gnuśnego pruskiego miasteczka stała się nagle światową metropolią, konkurującą właściwie jedynie z Nowym Jorkiem?

Co i jak budowano? Jak wyglądała europejska odpowiedź na Hollywood? Dlaczego Berlin był mekką artystów, naukowców i – tak też trzeba to ująć – "dziwaków"? Odpowiedzi na te pytania znalazły się w rozmowie z Iwoną Lubą - autorką książki "Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka".

Warto zajrzeć do naszej Galerii!

 

/

Już za tydzień ukazuje się w Polsce (wreszcie) najnowsza powieść Jeffreya Eugenidesa "Intryga małżeńska". I będzie o niej na naszej antenie głośno, bo – jeśli wszystko się uda – ten jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich będzie gościem Trójki! Ale zanim rozmowa, to w tym wydaniu "ZNP" przypomnimy "Przekleństwa niewinności", świetną książkę o siostrach Lisbon, na podstawie której równie świetny film nakręciła Sofia Coppola.

To wszystko – i wiele więcej w tym wydaniu audycji. 

Michał Nogaś

Polecam też profil FB audycji - tam wiele dzieje się także między kolejnymi audycjami!

 

 

Lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP":

 

„My, właściciele Teksasu”

Michał Turzyński, Pogódki

Rafał Ruta, Wrocław

Beata Piasecka-Maksymiec, Rzeszów

Anika Rojek, Legionowo

Dorota Bolewska, Toruń

Michał Barański, Warszawa

Paweł Kuźnik, Smolec

Martyna Zagórska, Nowe Miasto Lubawskie

Aleksandra Hirachan, Kamienica Polska

Jarosław Janik, Katowice

 

„Przekleństwa niewinności”

Paulina Kurek, Zduńska Wola

Mikołaj Stanisławski, Warszawa

Ada Górecka, Lublin

 

„Gogol w czasach Google’a”

Marek Zwierz, Gdynia

Emiliana Paliwoda, Przystajń

Łukasz Bielecki, Siedlce

 

„Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach”

Wojciech Dziedzic, Gdynia

Radek Bruch, Szczecin

Magdalena Szołucha, Kraków

Marcin Borowicz, Gdańsk

Tomasz Ducin, Warszawa

Jacek Wajda, Pszów

Wiesław Szałkowski, Iława

Beata Szała, Poznań

Krzysztof Godlewski, Zabłudów

Michał Jelonek, Wrocław

Grzegorz Adamski, Radom

Magdalena Król, Bełchatów

Paweł Bartczak, Kłodawa

Sławomir Spasiuk, Solec Kujawski

Paweł Patrzałek, Kielce

 

„Orzeł bielszy niż gołębica” (e-book)

Wojciech Paul

Artur Żejmo

Anna Stachura

Tomasz Rybarski

Anna Kołtunowska

 

„Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka”

Przemysław Hołubowski, Gdańsk

Agnieszka Czarnik, Środa Śląska

Daniel Lis, Kraków

Magdalena Lentowicz, Horyniec-Zdrój

Tomasz Buszman, Katowice

 

Kolejne wydanie "Z najwyższej półki" 3 marca!

 

PS. Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki w ciągu tygodnia od zakończenia tego wydania programu. W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji!

Polecane