Budżet UE. "Wygrała Polska i polska wieś!"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Budżet UE. "Wygrała Polska i polska wieś!"
Stanisław Kalemba Foto: Polskie Radio

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba przekonywał w radiowej Trójce, że unijny budżet w takim kształcie to dla rolników dobry interes.

Posłuchaj

Stanisław Kalemba w "Salonie politycznym Trójki"
+
Dodaj do playlisty
+

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej Polska w budżecie na kolejnych siedem lat ma zagwarantowane 18,8 miliarda euro na płatności bezpośrednie i 9,8 miliarda euro na program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Stanisław Kalemba w "Salonie politycznym Trójki" zaznaczył, że Polska otrzyma z Unii Europejskiej 10 procent więcej środków dla rolnictwa. Zdaniem ministra środki na rolnictwo wzrosną w porównaniu z poprzednim budżetem UE o mniej więcej dwa miliardy euro.

Gość Trójki powiedział, że dzięki możliwości przesuwania pieniędzy wysokość dopłat dla rolników zostanie utrzymana na obecnym poziomie, a nawet zbliży się do średniej europejskiej, wynoszącej około 250 euro na hektar. Zdaniem ministra Kalemby, Polska znajdzie się na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem wysokości dopłat. Korzysta z nich ponad milion 300 tysięcy gospodarstw rolnych.
- Na wieś trafi część pieniędzy z unijnego funduszu spójności. Zostaną one przeznaczone między innymi na budowę dróg i szerokopasmowy internet - wyjaśnił polityk. Minister dodał, że samorządy będą w stanie zaoszczędzić dużo pieniędzy dzięki wprowadzeniu tak zwanego kwalifikowanego VAT-u.

- Wygrała Polska, wygrała polska wieś! - podsumował Kalemba.

Minister rolnictwa odniósł się również do sprawy koniny, która znalazła się w sklepach niektórych państw zachodnich. Stanisław Kalemba powiedział, że nic nie wskazuje na to, aby Polska była zamieszana w ten skandal. W Brukseli odbędzie się w środę nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie. Weźmie w nim udział wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

mr

Polecane