Twój mózg w nowym, sztucznym ciele?
W Muzeum Nauki w Londynie zaprezentowany został pierwszy kompletny sztuczny "człowiek". Jak twierdzą naukowcy, zbliża się moment, gdy będzie można odbudować niemal całą istotę ludzką.
Pierwszy kompletny bioniczny człowiek. Muzeum Nauki w Londynie. 5.02.2013
Foto: fot. PAP/EPA/KAREL PRINSLOO
Bioniczne protezy, elektroniczne implanty, czy komórki macierzyste, coraz częściej wykorzystywane w medycynie, pozwalają odzyskać zdrowie i sprawność. Ale ludzkie dążenia na tym się nie kończą.
Chirurg ortopeda dr Janusz Kurek wyjaśnia, że namnażanie komórek chrzęstnych w laboratorium już dziś pozwala przywracać sprawność stawu kolanowego. A przeszczepianie komórek macierzystych czy wszepianie bionicznych protez różnych części ciała to temat regularnie pojawiający się ostatnio w prasie medycznej.
- W Szwecji dokonano pierwszego w historii przeszczepu organu zrobionego z tworzyw sztucznych, Amerykanin z bioniczną protezą nogi wszedł na szczyt drapacza chmur, a całkowicie sparaliżowanej kobiecie wszczepiono do mózgu sensory pozwalające na sterowanie bionicznym ramieniem - donosi naukowy korespondent Polskiego Radia, Rafał Motriuk.
Pokazany na wystawie w Londynie bioniczny "człowiek", wart milion dolarów, ma syntetyczną krew, sztuczne organy i mechaniczne kończyny. A co z mózgiem? Czy przeszczep tego organu będzie wkrótce możliwy i pozwoli na przedłużenie życia? Posłuchaj całej relacji!
W dalszej części audycji:
- rozmowa z minister spraw zagranicznych Kolumbii;
- w RPA piłkarze kończą rozgrywki o mistrzostwa Afryki;
- w Niemczech internauci ścigają polityków, którzy dopuszczają się plagiatów.