Twój mózg w nowym, sztucznym ciele?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Twój mózg w nowym, sztucznym ciele?
Pierwszy kompletny bioniczny człowiek. Muzeum Nauki w Londynie. 5.02.2013Foto: fot. PAP/EPA/KAREL PRINSLOO

W Muzeum Nauki w Londynie zaprezentowany został pierwszy kompletny sztuczny "człowiek". Jak twierdzą naukowcy, zbliża się moment, gdy będzie można odbudować niemal całą istotę ludzką.

Posłuchaj

Odrestaurują ludzkie ciało, czyli postępy protetyki
+
Dodaj do playlisty
+

Bioniczne protezy, elektroniczne implanty, czy komórki macierzyste, coraz częściej wykorzystywane w medycynie, pozwalają odzyskać  zdrowie i sprawność. Ale ludzkie dążenia na tym się nie kończą.

Chirurg ortopeda dr Janusz Kurek wyjaśnia, że namnażanie komórek chrzęstnych w laboratorium już dziś pozwala przywracać sprawność stawu kolanowego. A przeszczepianie komórek macierzystych czy wszepianie bionicznych protez różnych części ciała to temat regularnie pojawiający się ostatnio w prasie medycznej.

fot.
fot. PAP/EPA/KAREL PRINSLOO

- W Szwecji dokonano pierwszego w historii przeszczepu organu zrobionego z tworzyw sztucznych, Amerykanin z bioniczną protezą nogi wszedł na szczyt drapacza chmur, a całkowicie sparaliżowanej kobiecie wszczepiono do mózgu sensory pozwalające na sterowanie bionicznym ramieniem - donosi naukowy korespondent Polskiego Radia, Rafał Motriuk.

Pokazany na wystawie w Londynie bioniczny "człowiek", wart milion dolarów, ma syntetyczną krew, sztuczne organy i mechaniczne kończyny. A co z mózgiem? Czy przeszczep tego organu będzie wkrótce możliwy i pozwoli na przedłużenie życia? Posłuchaj całej relacji!

W dalszej części audycji:

- rozmowa z  minister spraw zagranicznych Kolumbii;

- w RPA piłkarze kończą rozgrywki o mistrzostwa Afryki;

-  w Niemczech internauci ścigają polityków, którzy dopuszczają się plagiatów.

Posłuchaj całego "Raportu o stanie świata".

Dariusz Rosiak zaprasza w każdą sobotę w samo południe.

Polecane