Kraków, czyli miasto, które literaturą stoi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kraków, czyli miasto, które literaturą stoi
Rynek Główny w Krakowie Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

Reading Małopolska to projekt, w ramach którego Małopolska i Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury.

Posłuchaj

Literacki Kraków w "Klubie Trójki"
+
Dodaj do playlisty
+

Skąd pomysł na taką promocję? - Kiedy UNESCO ogłosiło konkurs na poszukiwanie tzw. miasta kreatywnego, zaczęliśmy się zastanawiać co wyróżnia Kraków. Zadaliśmy sobie pytanie, co jest identyfikacją Krakowa. No i zaczęliśmy myśleć o Krakowie literackim, ale w szeroki tego słowa znaczeniu, czyli nie chodzi nam tylko o pisarze, którzy tu mieszkali – mówiła w "Klubie Trójki" Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta.

W ramach programu Reading Małopolska odbędzie się szereg działań promocyjnych, nakierowanych na podkreślanie literackiego potencjału regionu. W październiku 2012 r. i w maju 2013 r. odbędą się międzynarodowe konferencje z udziałem panelistów, reprezentujących najprężniejsze ośrodki kulturalne oraz instytucje życia literackiego na całym świecie, m.in. Miasta Literatury UNESCO, ICORN, PEN International. 

Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>>

Jednym z pomysłów na promocję projektu jest film "City(W)rites” reżyserowany przez Magdalenę Piekorz. Występuje w nim poeta i eseista Adam Zagajewski. - W roli głównej występuje w nim Kraków z jego pisarzami, poetami, Plantami, czy rynkiem. Ja jestem w nim komentatorem, zostałem zmuszony żeby się też trochę w tym filmie pokazać. Mam być przewodnikiem po Krakowie, co bardzo mnie cieszy, bo to miasto mnie fascynuje od dawna – mówił Adam Zagajewski.

Literacki "Klub Trójki" przygotowała i prowadziła Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21.00. Zapraszamy.

ei

Polecane