Tazbir: dosyć tego patriotyzmu za darmo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tazbir: dosyć tego patriotyzmu za darmo
Prof. Janusz TazbirFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Patriotyzm jest obwarowany zastrzeżeniem, mianowicie: pracuję dla ojczyzny, ale ta praca powinna być doceniona i należycie wynagradzana. Dosyć tego patriotyzmu za darmo - profesor Janusz Tazbir mówił w Trójce o tym, co oznacza dziś być Polakiem.

Posłuchaj

Janusz Tazbir o zawikłaniach polskiej tożsamości
+
Dodaj do playlisty
+

Od chrztu Polski minęło 1000 lat, ale proces, w którym świadomość narodowa objęła wszystkich, zakończył się niecałe 100 lat temu. - Oczywiście polska świadomość narodowa istniała co najmniej od X, XI wieku, ale wtedy o tym, że jesteśmy Polakami, wiedziało kilkanaście osób - mówił profesor Janusz Tazbir.

Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>>
W ostatnich dekadach całkowicie zniknęła kategoria tak zwanych "tutejszych". - W spisie z 1930 roku było ich prawie pół miliona. To byli przeważnie mieszkańcy Polesia, którzy mówili: "nie jesteśmy ani Polakami, ani Białorusinami". Stało się tak "dzięki", jeżeli to słowo jest tu na miejscu, dwóm okupacjom. Trzeba się było zdecydować - tłumaczył gość Trójki.

/

Spomiędzy naszych codziennych politycznych swarów coraz wyraźniej wyłania się poważne pytanie o narodową tożsamość w wieku XXI (i w następnych). Co oznacza dzisiaj być Polakiem? W jakim momencie narodowej historii obecnie jesteśmy? Czy tradycję można wybierać, kształtować, czy tylko ona może kształtować nas?
Jedną z książek, które mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji na ten temat, jest opublikowany właśnie tom zbiorowy "Kim są Polacy". O tyle intrygujący, że kwestię patriotyzmu eksponują na co dzień środowiska określające się jako "prawica", tu zaś wypowiada się środowisko "lewicowo-liberalne": Agata Bielik-Robson, Przemysław Czapliński, Adam Michnik, ks. bp Grzegorz Ryś, Janusz Tazbir, Joanna Tokarska-Bakir i Adam Zagajewski.
Audycji można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21.00. Zapraszamy.
(usc)

Polecane