Walka z rakiem - mamy broń, ale trzeba jeszcze chcieć

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z rakiem - mamy broń, ale trzeba jeszcze chcieć
Foto: Glow Images/East News

Mimo przysługujących nam bezpłatnych badań pomagających wykrywać raka Polacy niechętnie z nich korzystają. Rosnącą liczbę zachorowań można więc wyjaśnić nie tylko zbyt małymi nakładami finansowymi na służbę zdrowia, ale i brakiem dojrzałości społecznej.

Posłuchaj

- Mamy broń, ale trzeba jeszcze chcieć - do walki z rakiem zachęca dr Grzegorz Luboiński
+
Dodaj do playlisty
+

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest 4 lutego w rocznicę podpisania tzw. Karty Paryskiej, dokumentu wzywającego do podjęcia działań na rzecz walki z nowotworami w skali światowej.

Sobota 2 lutego była w polskich ośrodkach onkologicznych dniem Drzwi Otwartych.

- Rządy Europy zobowiązały się do zapewnienia wszystkim obywatelom takich samych warunków rozpoznawania i leczenia nowotworów. Zobowiązanie sprzed 13 lat stale pozostaje aktualne - podkreśla dr Grzegorz Luboiński z Centrum Onkologii w Warszawie.

Onkolog uważa, że w Polakom brakuje dojrzałości społecznej. - Od kilku lat mamy Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, ale mimo zaproszeń na badania przesiewowe, wciąż 1,5 tysiąca kobiet rocznie umiera na raka szyjki macicy. W małych miejscowościach pójście do ginekologa wciąż jest czymś wstydliwym - wyjaśnia w rozmowie z Robertem Kantereitem.

Podobny problem wiąże się z nowotworem jelita grubego, choć każdej osobie, która ukończyła 50 r. ż. przysługuje bezpłatnie badanie kolonoskopowe. - Oba badania pozwalają wykryć stany przedrakowe i zapobiec zachorowaniu. Mamy więc narzędzia, mamy broń, ale trzeba jeszcze chcieć - apeluje gość Trójki.

Dlaczego zachorowań na nowotwory przybywa? Które rodzaje raka zależą od nałogu tytoniowego i czy papierosy mentolowe są zdrowsze od zwykłych? Jakie znaczenie ma dieta i które symptomy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza? Posłuchaj całej rozmowy!

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między 16 a 19.

Polecane