Powstanie styczniowe - bitewny i duchowy zryw do wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie styczniowe - bitewny i duchowy zryw do wolności
Biwak Żołnierzy rosyjskich na Placu Saskim w Warszawie Foto: Karol Beyer/Biblioteka Narodowa Domena publiczna

- Powstanie styczniowe było wydarzeniem, które wyrastało z tradycji umiłowania przez Polaków wolności. Szansy na powodzenie nie miało, ale musiało zaistnieć - uważa Jan Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków.

Posłuchaj

"Trójka na poważnie" - 30 stycznia 2013
+
Dodaj do playlisty
+

Powstanie styczniowe - zobacz serwis specjalny >>

- Druga połowa XIX wieku to są korzenie naszej współczesności. Wszystkie problemy, jakie wtedy zaistniały, mamy i dziś. Mówimy i myślimy w ten sam sposób, Dylematy, których nie rozwiązano wtedy, nie są rozwiązane i dziś - podkreśla dr Izabela Poniatowska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dla Jana Kasprzyka, prezesa Związku Piłsudczyków, aktora Naszego Teatru powstanie styczniowe jest momentem, w którym zaczęła kształtować się nowożytna Polska. - Z tradycji powstania wyrośli ci, którzy później, w 1914 roku rozpoczęli zakończony sukcesem bój o Polskę - przypomniał.

W dyskusji o powstaniu styczniowym oraz tym, jak dziś wygląda polityka historyczna, udział wzięli także Wojciech Olszański – aktor, reżyser i rolnik oraz malarz Aleksander Markowski.


Jakie miejsce zajmuje powstanie styczniowe w polskiej literaturze? Czym zajmuje się Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni? Dowiesz się słuchając całej audycji, którą przygotował i prowadził Wojciech Reszczyński.
"Trójki na poważnie" można słuchać w każdą ostatnią środę miesiąca między północą a godz. 2.00

Polecane