"Kondycja męskości w Polsce wymaga tego, by się nią zaopiekować"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Kondycja męskości w Polsce wymaga tego, by się nią zaopiekować"
Męskie stowarzyszenia i grupy wsparcia nie są w kontrze do organizacji dla kobietFoto: Glow Images/East News

- Zajmowanie się męskością ma znacznie krótszą historię, niż badania dotyczące kobiet. Ale organizacji i ruchów, które zajmują się męskimi sprawami pojawia się coraz więcej - mówi psycholog dr Joanna Roszak.

Posłuchaj

"Mężczyzna też człowiek" i męskie organizacje
+
Dodaj do playlisty
+

- Mężczyźni nigdy pomocy nie potrzebowali i wciąż usiłują nie zauważyć, że gmach świata, jaki znają, powoli zaczyna się kruszyć. Na szczęście jest coraz więcej miejsc, do których mogą się udać, porozmawiać o swoich problemach - podkreśla w Trójcepsycholog dr Joanna Roszak (SWPS).

Jak zbadały socjolożki z Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyna Wojnicka i Justyna Struzik, najwięcej wśród tych organizacji jest stowarzyszeń, które wspierają ojców w walce o prawo do wychowywania dziecka po rozstaniu z partnerką. Kilka innych wspiera panów w rozwoju osobistym.

- Zaczynamy się zrzeszać, bo kondycja męskości w Polsce wymaga tego, by się nią zaopiekowć. Chcemy budować pozytywny wizerunek, nowy etos męskości w Polsce. I nie chodzi tu o stawianie się w kontrze do kobiet, ale wspólne budowanie społeczeństwa, w który wychowują się zdrowsze dzieci i po prostu lepiej się żyje - wyjaśnia psychoterapeuta Jacek Masłowski w audycji "Mężczyzna też człowiek".

Co to oznacza w praktyce? Jak dorośli mężczyźni mogą pomóc w wychowaniu chłopców? O co o jakości męskich i żeńskich genów sądzi redaktor naczelny "Newsweek Polska" Tomasz Lis? Posłuchaj całej audycji, w której wypowiadała się także socjolożka prof. Małgorzata Fuszara.

Prowadząca audycję Agnieszka Stępień zaprasza wszystkich słuchaczy do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Pisać można na adres mezczyzna@polskieradio.pl.


"Mężczyzna też człowiek" na antenie Trójki w każdy czwartek o godzinie 16.35. Zapraszamy!

Polecane