Marcin Kowalczyk nagrodzony za "Jesteś Bogiem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Marcin Kowalczyk nagrodzony za "Jesteś Bogiem"
Aktor Marcin Kowalczyk (L) odebrał z rąk Macieja Stuhra (P) nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Jesteś Bogiem". W centrum - Andrzej Kołodyński redaktor naczelny miesięcznika "Kino". Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w kinie Iluzjon. Warszawa, 21.01.2013.Foto: fot. PAP/Leszek Szymański

Dla 50. laureata w historii nagrody im. Zbyszka Cybulskiego to szczególne wyróżnienie - Marcin Kowalczyk rolą "Magika" debiutował na dużym ekranie.

Nagrodę dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 stycznia w kinie Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie.

Marcin Kowalczyk jest absolwentem Szkoły Teatralnej w Krakowie. W filmie "Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida wcielił się w rolę Piotra "Magika" Łuszcza, członka legendarnej Paktofoniki. W 2013 roku zobaczymy go w filmie Krzysztofa Skoniecznego "Hardkor Disko".

Wręczając nagrodę Maciej Stuhr przyznał, że w tym roku wybór laureata był szczególnie trudny, bowiem każdy z piątki nominowanych aktorów zasługiwał na nagrodę. Podobnego zdania był jej pomysłodawca prezes Fundacji Kino Jacek Cegiełka, który w Trójce opowiadał czym jest Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 

Podczas gali przyznano także nagrodę imienia Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową. Otrzymał ją prof. Tadeusz Lubelski za książkę "Historia niebyła kina PRL".
Patronem medialnym wydarzenia jest Program Trzeci Polskiego Radia.

W tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego nominowani byli także:

- Agnieszka Grochowska - za role w filmach "Bez wstydu" i "W ciemności" ,

- Julia Kijowska - za rolę w filmie "W ciemności",

- Piotr Głowacki za rolę w filmie "80 milionów",

- Joanna Kulig za rolę w filmie "Sponsoring".
Nagrodę przyznało jury w składzie: Ewa Braun, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Kołodyński, Bartosz Konopka, Maciej Stuhr.

(IAR/asz)

Polecane