Trójka|Salon polityczny Trójki
"Eutanazja - nie, dyskusja o godnym umieraniu - tak"
2013-01-11, 09:01 | aktualizacja 2016-11-29, 11:11
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz w radiowej Trójce podkreśliła, że należy rozpocząć debatę o tym czy stosować wobec pacjentów uporczywą terapię.
Posłuchaj
Osoby starsze i dzieci - oto grupy, dla których zagra podczas finału WOŚP. Połowa zebranych pieniędzy zużytkowana zostanie na potrzeby dzieci, a połowa - na pomoc seniorom.
Irena Lipowicz w "Salonie politycznym Trójki" podkreśliła, że już w momencie ustalenia nowego celu, odnieśliśmy sukces. Jednym z priorytetów mojej kadencji - wyjaśniła profesor - było przeciwstawienie się dyskryminacji osób starszych. Rzecznik liczy na "wielkie przebudzenie" w tej sprawie po niedzielnym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Część pieniędzy zebranych w tym roku ma być przeznaczona na unowocześnienie placówek geriatrycznych. Zdaniem Ireny Lipowicz, stan tych szpitali to wielkie zaniedbanie, a wyposażenie tych ośrodków można nazwać wstydliwym.
Ruch Palikota przygotował ustawę o tzw. testamencie życia: każdy będzie mógł zastrzec na przyszłość, na jakie zabiegi się godzi, a na jakie nie.
Irena Lipowicz mówiła, że nie jest zwolennikiem pojęcia "testament życia". Pacjenci mogliby w nim zapisywać na przykład brak zgody na uporczywą terapię, a lekarz musiałby się do tego zastosować.
Zdaniem Rzecznik, to złe podejście, bo nasze podejście do takiej zgody może się zmieniać - na przykład, gdy chcemy, by umierający pacjent zdążył zobaczyć nowo narodzone dziecko czy córkę, która przyjechała z zagranicy. Zdaniem Ireny Lipowicz, właśnie dlatego w tej sprawie potrzebna jest komunikacja między lekarzem a pacjentem i uszanowanie autonomii tego ostatniego, a także stworzenie mu "psychicznego komfortu" umierania.
Rozmawiał Marcin Zaborski.
mr