Minister Zdrojewski: nie można rozmawiać o kulturze z pominięciem sfery ekonomicznej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Minister Zdrojewski: nie można rozmawiać o kulturze z pominięciem sfery ekonomicznej
Bogdan ZdrojewskiFoto: PRSA

- Rok 2013 będzie rokiem inwestycji, 1 mld 200 tysięcy na przedsięwzięcia kontynuowane i nowo rozpoczynane. W kilku obszarach państwa nikt nie zastąpi - mówił w Trójce Bogdan Zdrojewski, minister kultury.

Posłuchaj

Bogdan Zdrojewski gościem "Magazynu Bardzo Kulturalnego"
+
Dodaj do playlisty
+

Ochrona dziedzictwa narodowego, edukacja kulturalna i artystyczna, promocja polskiej kultury w kraju i poza granicami Polski; poprawianie dostępności do kultury poprzez wykorzystywanie nowych technologii, digitalizację, cyfryzację i uruchamianie domen publicznych oraz to, co kosztuje nas najwięcej energii i czasu, czyli budowanie infrastruktury kultury - to wszystko zadania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poprzez realizację których wypełnia swoją misję. 

- Wielokrotne powtarzam, że państwa w kilku obszarach nikt nie zastąpi. Ani prywatny mecenat, ani podmioty mocno uspołecznione, także NGO-sy - mówił Bogdan Zdrojewski w "Magazynie Bardzo Kulturalnym". Minister wyjaśnił, że środki finansowe decydują o możliwościach i co prawda nie ze środków powstają najważniejsze talenty i dzieła, ale są im bardzo pomocne. Dlatego nie można rozmawiać o kulturze z pominięciem sfery ekonomicznej.

Jak podkreśla minister kultury rok 2012 jest rokiem szczególnym, bo przypomniany zostanie dorobek Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego.

Encyklopedia muzyczna

Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego opowiada, że 2013 to w istocie rok trzech polskich kompozytorów, bo gdyby żył prof. Henryk Mikołaj Górecki to w przyszłym roku obchodziłby 80. urodziny, a prof. Penderecki swój rok jubileuszowy już rozpoczął hucznie koncertem w Filharmonii Poznańskiej w listopadzie 2012 roku.

- Od września będzie dostępny w domenie publicznej portal, który będzie zbiorem wszystkich utworów Witolda Lutosławskiego, ale także Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Robimy ten portal, by każdy na świecie o dowolnej porze mógł posłuchać muzyki największych polskich twórców kultury muzycznej XX wieku przynajmniej w jednym wykonaniu - opowiada gość Barbary Marcinik. Projekt tej niezwykłej encyklopedii muzycznej powstaje we współpracy z Archiwum Polskiego Radia. - To "kopalnia", która dostarcza nam "paliwa" do portali, udostępnia nagrania - mówi Michał Merczyński.

 

Jak minister Zdrojewski ocenia szanse na nową ustawę medialną i dlazcego Europa nam zazdrości teatru? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Magazyn Bardzo Kulturalny" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 19.

Polecane