"Największym wrogiem człowieczeństwa jest fanatyczna ideologia"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Największym wrogiem człowieczeństwa jest fanatyczna ideologia"
Na zdjęciu archiwalnym z 25.11.2008: dziennikarka i publicystka Teresa TorańskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Jak się teraz czyta "Onych” i zna trochę autorkę, to widać, jak pięknie udawała ona "pierwszą naiwną" - wspomina Teresę Torańską Paweł Goźliński, gość "Klubu Trójki".

Posłuchaj

Nawet "egzotycznych" rozmówców skłaniała do szokujących wyznań
+
Dodaj do playlisty
+

Była pisarką, a przede wszystkim autorką licznych wywiadów-rzek z politykami. Przełomem w jej życiu zawodowym stała się drugoobiegowa publikacja z roku 1985 pt. "Oni", efekt rozmów z odsuniętymi od władzy dygnitarzami komunistycznymi. - To była pewnego rodzaju prowokacja. Teresa uczciwie dała im głos, ale nie na ich warunkach - podkreśla gość "Klubu Trójki" Roman Kurkiewicz. - Wyszła z tego opowieść niezwykła. O władzy zdegradowanej, o jej stosunku do wizji rządzenia z perspektywy lat - dodaje.

O książce "Oni" słuchaj w serwisie Radia Wolności >>>

Sensację stanowiła sama idea, by ktoś z "naszych" - zwolenników zdelegalizowanej wówczas Solidarności - rozmawiał z "Onymi" (tytuł nawiązywał do sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza i stał się w języku potocznym synonimem aparatczyków). W dodatku dziennikarka potrafiła skłonić swoich "egzotycznych" rozmówców do szokujących wyznań…

- To jak potrafiła "rozebrać” swojego rozmówcę, było fenomenalną cechą Teresy - podkreśla Paweł Goźliński, przyjaciel i współpracownik dziennikarki. - Pokazywała mu, że tylko z pozoru kontroluje to, co mówi, choć w rzeczywistości mówi rzeczy, z których nie zdawał sobie sprawy. Tylko uważny czytelnik był w stanie później wychwycić te różne niuanse - dodaje.

Goście "Klubu Trójki" podkreślali, że Torańska w wyjątkowy sposób potrafiła "podejść” tych z którymi rozmawiała. - Jak się teraz czyta "Onych” i zna trochę Teresę, to widać, jak pięknie udawała "pierwszą naiwną" - stwierdza z uśmiechem Goźliński. - Była w tym po prostu mistrzynią.

- Te wywiady nauczyły ją kilku rzeczy, o czym otwarcie mówiła - dodaje  Małgorzata Szejnert. - Teresa uważała, że z każdego człowieka można zrobić łotra i że największym wrogiem człowieczeństwa jest fanatyczna ideologia. Mówiła także, że nie ma ludzi którzy w jakimś momencie, wcześniej czy później, sięgają po jakąś refleksję.

Audycję przygotował Jerzy Sosnowski i Jan Niebudek.

Zobacz "Biuro Myśli Znalezionych" z Teresą Torańską>>>

Teresa Torańska urodziła się 1 stycznia 1944 roku w Wołkowysku. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. nawiązała współpracę z wychodzącym w Warszawie tygodnikiem "Kultura", a później także z "Kulturą" paryską. Pisarka odeszła w wieku 69 lat, po długiej chorobie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21.00. Zapraszamy.

Polecane