Oto najlepsi 2012!

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Oto najlepsi 2012!
Daniel RycharskiFoto: materiały promocyjne

Poznaj laureatów Plebiscytu "Radiowego Domu Kultury": najlepsza płyta, książka, wydarzenie. Zobacz, kto został Kulturystą Roku.

Posłuchaj

Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii wydarzenie roku. Artur Rojek opowiada o zwycięskim Off Festivalu
+
Dodaj do playlisty
+

PODSUMOWANIE. Znowu rekord!

Tego się nie spodziewaliśmy! W Plebiscycie 2012 wzięło udział o 3597 osób więcej niż w roku poprzednim – w sumie głosy oddało 10620 słuchaczy. To najwięcej w ośmioletniej historii! Bardzo dziękujemy.

Tak duży odzew i wzrost zainteresowania, obserwowany przez nas z roku na rok, każe wierzyć, że w polskiej kulturze dzieje się naprawdę wiele ciekawych rzeczy, że dostrzegane są ważne i wartościowe inicjatywy i że warto je przedstawiać na antenie Trójki.

 

Oto najlepsi 2012!

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wydarzyło się w "Radiowym Domu Kultury" bardzo dużo. Tradycyjnie już podróżowaliśmy, odwiedzając i relacjonując najważniejsze wydarzenia kulturalne w Polsce – nie tylko te w czasie wakacji. Na antenie pojawiły się dwa nowe cykle – "W telefonicznym skrócie" , będący przewodnikiem po wydarzeniach odbywających się w mniejszych miejscowościach, z dala od metropolii oraz opowieści Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice) o "Najciekawszych budynkach świata" . Bardzo dużo czytaliśmy, odwiedziliśmy najważniejsze wystawy, gościliśmy artystów, muzyków, pisarzy. Relacjonowaliśmy też wydarzenia odbywające się poza Polską, a związane z promocją naszej rodzimej kultury.

Tytuł "Kulturysty Roku" – honorowy – przyznaliśmy po raz trzeci, decyzją Instruktorów RDK. Z kolei Słuchacze wskazali najlepszą płytę, książkę i najważniejsze wydarzenie 2012 roku. Poniżej przedstawiamy wyniki.

 

KULTURYSTA ROKU. Daniel Rycharski

/

Ma 26 lat. Jest najmłodszym z tegorocznych nominowanych i najmłodszym, jak dotąd, Kulturystą Roku. (Przypomnijmy, że w roku 2010 wyróżniliśmy Cecylię Malik, a w 2011 – Honzę Zamojskiego).

Rycharskiego nagrodziliśmy "za akcje wiejskie, będące dowodem na to, że sztuka współczesna to nie tylko wielkomiejski luksus, za bezpretensjonalność, za działania z mieszkańcami i dla mieszkańców i za mobilną kapliczkę, będącą galerią sztuki współczesnej" .

Mieszka i pracuje w Krakowie oraz w położonej w powiecie sierpeckim (województwo mazowieckie) wsi Kurówko. Jak mówi, zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi. - Od kilku lat realizuję projekt, którego początkiem był wiejski street-art – mówił w "Radiowym Domu Kultury" po ogłoszeniu nominacji . – Robimy różne akcje plastyczne. Ja jestem ich inicjatorem, ale pomagają mi mieszkańcy Kurówka.

Kulturysta Roku 2012 przyznaje, że już wiele lat temu uznał tereny wiejskie za "mocno niezagospodarowane", doszedł do wniosku, że "sztuka współczesna porzuciła te rejony", a on odnalazł tam "wiele bliskich tematów, godnych podjęcia". Odbiór ze strony mieszkańców okazał się lepszy, niż mógł przypuszczać – wyrazili duże zainteresowanie jego działalnością artystyczną. - To jest dla nich święto – przyznaje Rycharski. – Te nasze wspólne działania w Kurówku są dla obu stron czymś wyjątkowym - mówi.

W roku 2012 udało się Danielowi zrealizować kilka ważnych projektów. Jednym z ważniejszych były "Strachy na dziki i ptaki", realizowane we współpracy z warszawską fundacją vlep[v]net. Wzięli w nim udział niemal wszyscy mieszkańcy Kurówka! Później przyszedł czas na galerię "Kapliczka" , w to przedsięwzięcie zaangażował się sołtys, Edward Pesta – na potrzeby projektu "przepisał – jak mówi artysta – kawałek ziemi". Rycharski kontynuował także projekt tworzenia murali, namalował kilkanaście sylwetek zwierząt na budynkach gospodarczych – szopach czy przystankach, nakręcił także film dokumentalny o wsi, w której tworzy swoje prace.

-Przez to, że nigdy nie patrzyłem na siebie jak na artystę miejskiego, krakowskiego, mam dużo do powiedzenia o polskiej wsi i problemach, z jakimi muszą borykać się jej mieszkańcy – dodaje Rycharski. I zapowiada, że już za kilka miesięcy poszerzy swój projekt o nową wieś, położone nieopodal Kurówka Smorzewo.

Danielowi bardzo serdecznie gratulujemy i zapowiadamy, że nie przestaniemy go śledzić – tak, jak to czyniliśmy w roku 2012. Dziękujemy, pozdrawiamy i będziemy przyglądać się pozostałym nominowanym, którymi byli: Przemek Dębowski, Karolina i Piotr Jakoweńko, Jan Bernad i Julita Wójcik.

 

PŁYTA ROKU. Maria Peszek, "Jezus Maria Peszek"

/

Pierwsza siódemka po polsku! I niespodzianka – po raz pierwszy od chwili, gdy jest nominowany, zespół HEY nie zwycięża w plebiscycie!

Walka w tej kategorii – o pierwsze trzy miejsca – była zażarta! Od samego początku jednak przewaga Marii Peszek była bardzo widoczna. Ostatecznie "Jezus Maria Peszek" zdobyła 24 proc. wszystkich oddanych głosów, "Do rycerzy, Do szlachty, Doo Mieszczan" – 21 proc., a debiutancka płyta zespołu KAMP! – 19 proc. Kolejne na liście Kim Nowak i Kapela Ze Wsi Warszawa zdobyły odpowiednio – 10 i 7 proc. wszystkich głosów.

W roku 2011 za płytę roku słuchacze uznali "8" Nosowskiej.

 

Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii płyta roku:

 1. Maria Peszek, "Jezus Maria Peszek”
 2. HEY, "Do rycerzy, Do szlachty, Doo mieszczan"
 3. KAMP!, "Kamp!"
 4. Kim Nowak, "Wilk"
 5. Kapela Ze Wsi Warszawa, "NORD"
 6. R.U.T.A., "Na Uschod"
 7. UL/KR, "UL/KR"
 8. Grimes, "Visions"
 9. Beach House, "Bloom"
 10. Chromatics, "Kill For Love"

 

KSIĄŻKA ROKU. Filip Springer, "Źle urodzone"

/

Można powiedzieć – nareszcie doceniony! Choć nominowany do najważniejszych nagród literackich za poprzednią książkę – "Miedziankę" (4. miejsce w Plebiscycie 2011), Filip Springer nie otrzymał – niestety – żadnej z nich… Docenili go za to słuchacze "Radiowego Domu Kultury".

Jego "Źle urodzone" (czyli opowieść – tekstowa i zdjęciowa – o architekturze PRL-u, o niezrozumieniu, a często także i pogardzie dla powojennych budowli modernistycznych) wygrały zdecydowanie! Zdobyły 26 proc. wszystkich oddanych głosów, zostawiając daleko w tyle inne książki – "Poniedziałkowe dzieci" Patti Smith (16 proc.) i "Kochanie, zabiłam nasze koty" Doroty Masłowskiej (12 proc.).

W roku 2011 za książkę roku słuchacze uznali "Drwala" Michała Witkowskiego.

 

Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii książka roku:

 1. Filip Springer, "Źle urodzone”
 2. Patti Smith, "Poniedziałkowe dzieci"
 3. Dorota Masłowska, "Kochanie, zabiłam nasze koty"
 4. Boel Westin, "Tove Jansson. Mama Muminków"
 5. Paul Auster, "Sunset Park"
 6. Konstanty Usenko, "Oczami radzieckiej zabawki. Antologia radzieckiego i rosyjskiego undergroundu"
 7. Robert Brylewski/Rafał Księżyk, "Kryzys w Babilonie"
 8. Sylwia Chutnik, "Cwaniary"
 9. Alina Szapocznikow/Ryszard Stanisławski, "Kroją mi się piękne sprawy"
 10. Adam Mazur, "Decydujący moment"

 

WYDARZENIE ROKU. Off Festival 2012

Kadr
Kadr spotu telewizyjnego tegorocznej edycji OFF Festivalu

Drugie z rzędu zwycięstwo katowickiego festiwalu! W zeszłym roku Off zdobył 25,3 proc. wszystkich oddanych głosów, w tym roku nieco mniej – równo 25 proc.

Kolejne miejsca mogą być niespodzianką. Bardzo wysoko i z 16 proc. – "Rok Johna Cage’a, Lublin 2012" – wymyślony i przygotowany przez nominowanego do tytułu Kulturysty Roku – Jana Bernada. Na trzecim miejscu, najwyżej w historii Plebiscytu i dotychczasowych nominacji, znalazł się krakowski festiwal Sacrum Profanum. Na jego tegoroczną, jubileuszową, polską edycję głos oddało 13 proc. osób.

Od dwóch lat wśród nominowanych nie pojawia się Open’er Festival (posiada tytuł honorowy), który zwyciężał w sześciu pierwszych Plebiscytach. Warto zauważyć, że w tegorocznym zestawieniu znalazł się jednak projekt "Sztuka na Open’erze" – z 4 proc. wszystkich głosów na 7. miejscu.

Wyniki Plebiscytu 2012 w kategorii wydarzenie roku:

 1. Off Festival 2012
 2. Rok Johna Cage’a, Lublin 2012
 3. Sacrum Profanum 2012
 4. Nowa Muzyka 2012
 5. "Slow Man", czyli Coetzee na Malcie
 6. Le CorbusYear
 7. Sztuka na Open’erze
 8. Łódź Design
 9. Miesiąc Fotografii 2012
 10. Unsound Festival

 

Wszystkim, nie tylko laureatom, gratulujemy!

Dziękujemy i do usłyszenia w 2013 roku!

 Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś

Polecane